Ödeme, e-Ticaret’teki her müşteri yolculuğu için bir ara verme anıdır, bu nedenle doğru yapmak önemlidir. Şu anda, teklif edip etmeme konusunda çok fazla tartışma var. misafir çıkışı satış numaralarınızı ve müşteri deneyimlerinizi iyileştirmenin doğru yoludur. Eh, tartışmaya açık olmayan şey, alışveriş sepetini terk etme durumudur: Mevcut e-ticaret alışveriş sepetini terk etme oranı, ortalama olarak %74 olarak değerlendirilmektedir.

SalesCycle’dan alınan aşağıdaki grafik, sektöre göre alışveriş sepetini terk etme oranını gösterir.

SalesCycle sepetini terk etme

Görüntü Kaynağı

Alışveriş sepetini terk etme oranının yüksek olduğu düşünüldüğünde, işletme sahipleri bunu en aza indirmek ve satışları artırmak için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır. Alıcıları satın alma işlemlerini tamamlamaya teşvik etmenin birkaç yolu vardır ve bir strateji, çevrimiçi mağazanızda misafir ödemesi sunmaktır.

Bir araştırma, aşağıdaki istatistik grafiğinde gösterildiği gibi, ödeme işlemi sırasında kullanıcılardan bir hesap oluşturmalarını istemenin, vazgeçmenin başlıca nedenlerinden biri olduğunu buldu.

Baymard Sepeti Terk Etme

Görüntü Kaynağı

Peki, online mağazanızda misafir satın alma hizmeti sunmak neden bu kadar önemli? Bununla ilişkili eksiler ne olacak? Alıcıları kaydolmaya zorlamadan ödeme sürecinizi nasıl iyileştirebilirsiniz? Konuk ödemesi teklif etmeli misiniz?

Bu makale tüm sorularınızı yanıtlayacak ve daha etkili bir ödeme sayfası tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

Misafir Ödemesi Sunmanın Yararları

1. Misafir Ödeme, İlk İletişimi İyileştirir

Kullanıcıların misafir olarak ödeme yapmasına izin vermek, özellikle web siteniz veya markanızla ilk kez etkileşime girdiklerinde hayati önem taşır. Bunun nedeni genellikle kullanıcıların kişisel verileri konusunda çevrimiçi işletmelere hemen güvenmemeleridir.

Aslında, Tüketicilerin %54’ü internette gördükleri markalı içeriğe güvenmediklerini söylüyor, kendi verilerini sağlamak şöyle dursun.

2. Konuk Satın Alma, Anlık Alıcıları Dönüştürür

Araştırma gösteriyor ki 10 müşteriden 8’i anlık alışveriş yaptığını itiraf ediyor. E-Ticaret yatırım getirisini artırmak için anlık satın almadan yararlanabilirsiniz.

Anlık alışveriş yapanlar özellikle her çevrimiçi mağazaya kaydolmak için çok fazla zaman harcamak istemezler. Dahası, e-postalarının çeşitli işletmelerden gelen promosyon e-postalarıyla bombardımana tutulmasını da istemiyorlar.

Bu nedenle, kayıt işlemini olabildiğince zahmetsiz hale getirdiğinizde, mağazanızdan satın alma olasılıkları daha yüksektir.

3. Misafir Ödeme, Satın Alma Sürecini Hızlandırıyor

Konuk ödeme, satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce müşterileri kaydolmaya zorlama gibi gereksiz adımlardan kaçınarak satın alma sürecini hızlandırır. Bu, müşterilerinize bir e-posta adresi girme ve doğrudan ödeme sayfasına gitme seçeneği sunduğu için işe yarar. Müşterileriniz adres ve ödeme bilgilerini daha hızlı tamamlamaya başlayabilir, bu da sürecin daha az iş gibi görünmesini sağlar.

Bir kaydı zorladığınızda, bu genellikle satın alma sürecini kesintiye uğratır ve birçok müşterinin alışveriş sepetlerini terk etmesine neden olur. Kullanıcı satın alma girişiminde bulunduğunda, ödeme süreci mümkün olduğunca sorunsuz olmalıdır. Tıklama sayısını ve çember sayısını en aza indirmelisiniz.

Ayrıca, kayıt olmadan potansiyel müşteriler doğrudan ödeme formlarına girerler. Durup devam etmeyi düşünecekleri bir noktaya gelmezler. Ayrıca, ödeme sürecinin diğer ucuna her zaman bir hesap oluşturma seçeneğini ekleyebilirsiniz.

Lego çevrimiçi mağazasına bakarsanız, kullanıcılar için üç seçenek sunarlar: giriş yapın, bir hesap oluşturun veya misafir ödemesi yapın.

Lego

Görüntü Kaynağı

Ayrıca, acelesi olan alıcılar, ayrıntılarını kaydetmek istemeyecek ve sepetlerini terk etme şanslarını artıracaktır.

Misafir Ödeme Seçeneğinin Diğer Yüzü

Her şey gibi, misafir ödeme seçeneği sunmanın da bazı dezavantajları vardır. Müşterinin alışveriş bilgilerini gelecekteki işlemler için kaydedemeyecek ve siparişlerini takip edemeyecekler.

Ancak, kullanıcıları ödeme yapmadan önce ayrıntılarını kaydetmeye zorlamadan ödeme sayfanızı iyileştirmeye çalışabilirsiniz.

Lider Şirketler Misafir Ödemesini Nasıl Kullanıyor?

1. Nike

Nike’ın ödeme sayfası, etkili bir ödeme sayfasına harika bir örnektir. Şirket, bir Nike+ hesabının avantajlarını satarken aynı zamanda misafir ödemesi de sunuyor. Müşterileri hesap oluşturmaları halinde teşvik sağlayarak teşvik eder.

Nike

Görüntü Kaynağı

2. Walmart

Misafir ödemesine bir başka güzel örnek de Walmart’ın ödeme sayfasıdır. Konuk ödemesinin ilk adımında kullanıcılardan e-postalarını istemezler. Bunun yerine, bir sonraki adımda adres ayrıntılarıyla birlikte girmeleri gerekir. Müşterilerin ödeme aşamasına geçmek için ihtiyaç duyduğu iş miktarını azaltır.

Walmart-1

Görüntü Kaynağı

3. Zappos

Daha önce de belirtildiği gibi, birçok yeni alıcı henüz markaya güvenmedikleri için bir hesap oluşturmaya isteksizdir.

Zappos, güven oluşturmak için potansiyel müşterilerine kredi kartı logoları, güvenli kilit simgesi ve üçüncü taraf güvenlik mühürleri gibi güven sinyalleri sağlar. Bu mühürleri ödeme sayfasında belirgin bir şekilde göstererek çoğu kullanıcıya tek bir bakışta güven verir.

Zappos

Görüntü Kaynağı

4. E-Ticaret Platformları

Shift4Shop da dahil olmak üzere birçok e-ticaret sitesi, satıcılara, satın alma sırasında müşterilere hesap oluşturmaları için net nedenler sunma yeteneği verir.

Alıcılarınız işlemi tamamladıktan sonra, ayrıntılarını kaydetmelerine izin verin, ancak alışveriş yapanları kaydolmaya zorlama dürtüsüne direnin.

Sadece basit bir “bilgilerinizi bir dahaki sefere kaydetmek ister misiniz?” ödeme sorusu çalışacaktır. Müşterileri bir hesap açmaya veya gelecekteki tasarruflar için kaydolmaya zorlamaz. Ancak, gelecekte sizinle iş yapmaya karar vermeleri durumunda, kullanıcıların daha hızlı bir ödeme için ayrıntılarını sizinle kaydetme olasılığını artırır.

Bildirildiğine göre, tekrar eden müşteriler yeni müşterilerden %67 daha fazla harcıyor. Bunu akılda tutarak, isteğe bağlı olarak kaydolmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmak iyi bir fikirdir.

3dcart anonim ödeme

5. Tampon

Bir satın alma işlemi yapmak için gerekli olmayan bilgilerle bir form doldurmak zorunda kalmak büyük bir dezavantajdır.

Buffer’ın ödeme sayfasına bakarsanız, doldurulacak uzun bir alan listesi eklemiyorlar.

Forrester’ın istatistikleri şunu ortaya koyuyor: ABD’li yetişkinlerin %11’i, site çok fazla bilgi istediği için çevrimiçi bir satın alma işlemini terk etti.

Online mağazanızdaki alışveriş sepetini terk etme oranını azaltmak istiyorsanız, ödeme formunuzu Buffer’ınki gibi basit tutun.

Tampon-1

Görüntü Kaynağı

Kullanıcınızın ekstra bilgilerini istemeniz gerekiyorsa, müşterinizin güvenini kaybetmemeniz için neden ihtiyaç duyduğunuza dair bir açıklama eklediğinizden emin olun.

6. Sandık ve Namlu

Başka bir strateji, satın alma işlemi tamamlandıktan sonra misafir müşterilerin bir hesap oluşturmasına izin vermektir. Örneğin, Crate&Barrel yeni müşterilerine, isterlerse daha sonra bir hesap oluşturabileceklerini söyler.

Sandık ve Varil

Görüntü Kaynağı

Gerekli bilgilerin çoğu o zamana kadar doldurulmuş olacaktır, bu nedenle bir hesap oluşturmak muhtemelen birkaç alan eklemekten ibaret olacaktır. Dönüşüm oranlarını artırmaya yardımcı olabilir ve muhtemelen müşterilerinizin oluşturduğu hesap sayısı üzerinde yalnızca küçük bir etkisi olacaktır.

7. Çumbak

Misafir ödemesini tamamlamanın ideal bir yolu, sosyal kayıt sunmaktır. Müşterileriniz çok fazla ayrıntı girmek zorunda kalmadan ödeme işlemini gerçekleştirebileceğinden, formları doldurmak için harcanan zamandan tasarruf sağlar. Chumbak, ödeme sayfasında sosyal kayıt imkanı sunar.

Chumbak

Görüntü Kaynağı

Bu seçeneğin mobil ödeme oranları üzerinde de önemli bir etkisi olacaktır. Hiçbir şey önceden doldurulmuş bir seçenekle karşılaştırılamaz, özellikle de bunu telefonunuzda yaparken.

8. Flipkart

Müşteriler, kendileri tarafından hangi bilgilerin daha önce gönderildiğini görmek isteyeceklerdir. Bir önceki aşamaya geri dönme ve müşteri tarafından halihazırda girilen bilgileri değiştirme seçeneği sunmak da harika bir fikir. Flipkart, bu stratejiyi ödeme sayfasında uygular.

Flipkart

Görüntü Kaynağı

Bir Müşteri Neden Kaydolur?

Müşteriler e-ticaret mağazanıza kaydolduğunda, kendilerini rahat hissettikleri ve hatta markanıza sadık kalabilecekleri anlamına gelir.

E-posta adreslerine sahip olduğunuzda, müşterilerin kullanabileceği kuponlar ve özel teklifler içeren promosyon e-postaları gönderebilirsiniz. Ayrıca, tavsiye edilen ürünleri ve promosyonları kişiselleştirerek müşterilerinizin ilgi alanlarına hitap etmeye başlayabilirsiniz. Müşterinizin önceki alışverişleri bunu kolaylıkla belirleyebilir.

Kişiselleştirme sayesinde satışları artırabilir ve müşterileriniz için olumlu bir alışveriş deneyimi sağlayabilirsiniz.

Özet: Çevrimiçi Mağazanızda Misafir Ödemesi Sunmalı mısınız?

Tamamen size kalmış; ancak, misafir ödemesi sunmazsanız, e-ticaret mağazanızın dönüşüm oranları düşebilir. alışveriş sepetini terk etme oranı yükselir. Birçok müşteri, bir hesap oluşturmak zorunda kaldıkları için sepetlerini terk eder.

Satışlarınızı ve sadık müşterilerinizi artırmak için misafir ödeme sunun ve ‘kaydolma’ engelini kaldırın. Aynı zamanda sizin Ortalama Sipariş Değeri (AOV) süreç basit ve anlaşılır olacağı için müşterileri sepetlerine daha fazlasını eklemeye teşvik ederek.

Müşterilerin gerçekten kaydolmasını istiyorsanız, bunu işlemleri sonunda teşvikler veya teklifler sunarak yapabilirsiniz. daha sonra kaydolmalarını istemek. Ayrıca hesap oluşturmayı tercih eden müşterilerinize özel promosyonlar ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunabilirsiniz.

Her iki durumda da, sonuç şudur: satın alma engellerini ortadan kaldırmak, dönüşüm oranlarını artırmanın kolay bir yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir