9 Adımda Kendi Web Mağazanızı Nasıl Oluşturursunuz

Bunu biliyor muydun ABD'li tüketicilerin %25'i ayda en az bir kez online alışveriş? Online alışveriş olağanüstü büyüdü ve özellikle küçük işletmeler için karlı hale geldi. Ancak, çevrimiçi bir işe nasıl başlarsınız?

Endişelenme, bu kılavuzla öğreneceksin! Bir web mağazası yaratıcısı bulmaktan sitenizi tanıtmaya kadar, bir web mağazası başlatmak kesinlikle zaman alır. Yine de, eğer hastanız varsa, ürün hattınızı anında satıyor olacaksınız!

Şimdi, işe gitmeye hazır mısın? Bugün kendi web mağazanızı nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Bir Çevrimiçi Web Mağazası Oluşturucu Bulun

İşletme sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan biri, işletmeleri için doğru web mağazası yaratıcısını seçmemektir. Neyse ki, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var.

Shopifyörneğin, aylık yalnızca 29 ABD doları olan bir e-ticaret çözümü tarafından barındırılıyor. Sorunsuz çözümü sayesinde özelleştirmesi ve yönetimi oldukça kolaydır.

Aslında, müşterileriniz hakkında fikir edinebilir, sitenizde hesap oluşturma sağlayabilir ve hatta bir blog oluşturabilirsiniz! Ancak, elbette ek ücret ödemediğiniz sürece, sınırlı ödeme seçenekleri olduğundan abonelikleri maliyetli olabilir.

Bakmak isteyebileceğiniz başka bir site WordPress. ekleyebildiğin için WooCommerce siteye, diğer sitelerin sağlayamayacağı esnekliğe sahip olmanızı sağlar. Bu nedenle, web siteniz üzerinde size daha fazla kontrol sağlar.

Mağazanızı istediğiniz gibi özelleştirebilir, ürünler, bir blog ekleyebilir ve hatta müşteriye özel ayarlar ekleyebilirsiniz. Her ne kadar yeni başlayan biriyseniz, çok fazla kontrole sahip olmak ilk başta bir dezavantaj olarak gelebilir. Hangi eklentilerin sizin için doğru olduğunu ve ödemeyi nasıl yönetmek istediğinizi bulmanız gereken bir öğrenme eğrisi olacak.

Neyse ki, seçebileceğiniz başka bir seçenek daha var: 3dcart. Yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar için mükemmeldir. Google AMP entegrasyonu, özelleştirme düzenleyicisi ve duyarlı tasarımıyla 3dcart, tüm şekil ve büyüklükteki işletmeler için mükemmeldir.

Shopify gibi 3dcart da size sorunsuz bir çözüm sunar; ancak fiyatı daha uygun. Aslında, 3dcart Shopify'dan taşıma. Bu sayede uygun fiyata güçlü bir platforma sahip olabilirsiniz.

Hatta ödemeyi kabul etmenin 200'den fazla yolu var! Böylece 3dcart ile vizyonunuzdan asla ödün vermek zorunda kalmazsınız.

2. Bir Alan Adı Seçin

Alan adı, web sitenizin adresidir ve müşterilerin internet üzerinden web mağazanıza ulaşmasını sağlayan şeydir. Müşteriler alan adınızı tarayıcılarına yazacağından, adınızı kısa ve öz tutmak en iyisidir.

Ayrıca, alan adınızın akılda kalıcı olması önemlidir. Bu şekilde, müşteriler kolayca arayabilir ve web sitenizi internette bulabilir. Böylece benzersiz hale getirin. Belirli bir anlamı olmayan bir isim seçerek bunu yapabilirsiniz.

Ülkenin önde gelen markalarından bazıları Google ve Instagram belirli bir tanımı yoktur ve henüz akılda kalıcı isimleri nedeniyle ev isimleridir. Hatta kulağa güvenilir gelen bir isim bile oluşturabilirsiniz, örneğin: Amerika Bankası veya Gruber.

Başka bir deyişle, alan adınızın belirli bir zil sesine sahip olması gerekir. Hem markanızı hem de şirketinizin misyonunu kapsamalıdır. Şirketinizin ne sattığı konusunda kafa karışıklığı olmamalıdır. Bunun yerine, isim söylemesi eğlenceli ve hecelemesi kolay olmalıdır.

Hangi TLD'yi kullanmak istediğinizi de düşünmelisiniz. Çoğu şirket, güvenli olduğu bilindiği için .com'u tercih eder.

Aslında, Tüm web sitelerinin %50,3'ü .com'u TLD'leri olarak kullanın. Ancak .shop, .net ve .co gibi geleneksel olmayan TLD'leri kullanabilirsiniz. Yanıt olarak, güvenilmez TLD nedeniyle daha az kişinin mağazanızı görüntüleyeceğini görebilirsiniz.

Çoğu platform, alan adınızı her yıl bir ücret karşılığında satın almanızı sağlar. Ancak, 3dcart ile ücretsizdir. Artık ekstra maliyetler için endişelenmenize gerek yok; bunun yerine, tek yapmanız gereken oluşturmak.

3. Web Siteniz İçin Bir Tema Seçin

Çoğu web mağazası yaratıcısı, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli şablonlara sahip olacaktır. Ne sattığınıza bağlı olarak, web sitenizin canlı ve temiz, modern ve havalı veya sinirli ve havalı görünmesini isteyebilirsiniz. Şirketinizin tarzına en uygun şablonu seçebilir ve oradan çalışabilirsiniz.

Ancak şablonların en iyi yanı, işinizi yönetmenize ve işletmenize yardımcı olacak çok sayıda özellikle birlikte gelmeleridir. İçerik yönetim sistemi, duyarlı mobil tasarım ve tamamen optimize edilmiş ödeme gibi özellikler, arkasındaki teknik sorunlar hakkında endişelenmek yerine web sitenizi tasarlama özgürlüğü sağlar.

4. Temanızı Özelleştirin

Temanızı seçtikten sonra, onu özelleştirmeniz önemlidir. Bu, web mağazanızın görünümünü ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde değiştirmeyi içerir. Yazı tipini, yazı tipi rengini, arka plan rengini değiştirebilir, logoları ve şirket materyallerini gerektiği gibi ekleyebilirsiniz.

Yazı tipinizi seçerken, tüm tüketiciler için okunması kolay olduğundan emin olun. Açık sans, tüccarlar arasında popüler bir seçimdir. Açık Sans olduğundan beri göze kolay, düzenli kullanım için mükemmeldir. Hatta başka bir popüler yazı tipi olan Playfair Display ile iyi bir şekilde eşleşir.

Eklediğiniz renklerin kontrast olarak çarpıcı olmadığından emin olun, bunun yerine markanızı oluşturmak için birbiriyle iyi uyum sağlayın. Ayrıca renklerin neyi temsil ettiğini düşünün; örneğin, sarı genellikle mutluluk, rahatlama ve hatta aydınlanma ile ilişkilendirilir. Tüketicilerin belirli renklere nasıl tepki vereceğini düşünmek önemlidir.

Örneğin, kırmızı renk, güçlü duygular uyandırma eğiliminde olan yoğun bir renktir. Araştırmalar bile göstermiştir ki kırmızı fiziksel etkiler üretebilir artan kalp atış hızı gibi.

Kırmızı renk insanların dikkatini çekebileceğinden, tüketicilerin daha uzun süre kalmalarını ve hatta belki de ürünlerinizi satın almalarını sağlayacaktır. Bir indirim etkinliğiniz olduğunda, "satılık" ifadesini kırmızıya koymayı deneyin; satın alma siparişlerinde büyük olasılıkla bir artış göreceksiniz.

Markanızın hikayesini ve ürün sayfalarınızı öne çıkarmak için mağazanızın tamamında renk kullanılmalıdır. Mağazanızı öne çıkarmak için cesur renklerle oynamaktan korkmayın.

Aslında, uygun gördüğünüz yerlere marka malzemeleri ekleyerek benzersiz bir şekilde size ait olmasını sağlayın. Tüketicinin markanızı şirket adınız ve logonuzla ilişkilendirebilmesi çok önemlidir.

Müşterilerin şirketinizle iletişim halinde kalmasını sağlamak için sitenize sosyal medya kanalları bile ekleyebilirsiniz. Ondan bu yana trafiği artırır web sitenize, daha geniş bir kitleyle bağlantı kurmanıza olanak tanır.

5. Web Sitenize Eklentiler Ekleyin

Sitenizin hizmetlerini genişletmek için web sitenize eklentiler ekleyebilirsiniz. Örneğin, bir yorum bölümü, inceleme sayfası ekler ve farklı reklamları web sitenize entegre edersiniz. Bu eklentiler, web sitenizi profesyonel görünmesi için özelleştirmenize ve müşterilere ek kaynaklar sağlamanıza yardımcı olur.

6. Ürünlerinizi Ekleyin

Ürünlerinizi eklerken önce bir ürün başlığı, ardından ayrıntılı bir açıklama eklemek isteyeceksiniz. Bir ürün açıklaması yazmak için, hangi malzemelerden yapıldığı, nerede üretildiği ve ölçüleri/bedenleri nelerdir gibi üç temel soruya cevap vermelisiniz?

Ayrıca ana amacını da eklemeli ve neye yönelik olmadığını açıklamalısınız. Örneğin, 4 ila 10 yaş arası çocuklar, gençler veya yetişkinler için mi? Okunması kolay olacak şekilde biçimlendirdiğinizden emin olun. Bunun yerine açıklamanızı işaret edebiliyorsanız veya numaralandırılmış bir liste ekleyebiliyorsanız uzun paragraflar kullanmayın.

Ardından, organizasyonel amaçlar için ürününüzü bir ürün kategorisine veya alt kategorisine koymanız önemlidir. Bu şekilde müşterilerin bir tişört bulmak için uzun süre arama yapmaları gerekmez; bunun yerine, ihtiyaç duyduklarını bulmak için kategorilerinize bakabilirler.

7. Teslimat Ücretlerini Ayarlayın

Sabit, hesaplanmış veya ücretsiz kargo ücretleri belirleyebilirsiniz. Ancak herhangi bir karar vermeden önce, kendi teslimat ücretlerini alan farklı bölgeleri seçmelisiniz. Örneğin, Kuzey Amerika'daki müşteriler için teslimat oranları ve Avrupa'da yaşayan müşteriler için başka bir set ayarlamak isteyebilirsiniz.

Sabit bir kargo ücreti oluşturmak için tek yapmanız gereken ödeme sırasında uygulanacak belirli bir tutar seçmek. Bir teslimat bölgesi içinde veya yalnızca fiyatı veya ağırlığı belirli bir aralıkta olan siparişler için sabit bir oran oluşturabilirsiniz. Örneğin, Kuzey Amerika'nın teslimat bölgesinde, bir sipariş 60 ABD Dolarını aşarsa, 10 ABD Doları ve 5 ABD Doları tutarında sabit bir oran belirleyebilirsiniz.

Platformunuza bağlı olarak, gönderiminizi hesaplayabilirsiniz. Ancak, üçüncü taraf bir sağlayıcının teknik hizmetlerini gerektirir. Bu şekilde, müşterilerinizden, FedEx gibi bir nakliye şirketinin bir nakliye etiketi satın almanız için sizden talep edeceği tam tutar kadar ücret alınır.

Ücretsiz kargo, müşteriler tarafından en çok tercih edilen kargo ücretlerinden biridir. Aslında, müşterilerin sadece ücretsiz kargo alabilmek için daha fazla ürün satın aldığı biliniyor.

8. Kredi Kartı Ödemelerini Kabul Edin

Platformunuza bağlı olarak, potansiyel müşterilerden ödeme kabul etmek için beş ila 20'den fazla yolunuz olabilir. Ne kadar çok seçeneğiniz varsa o kadar iyi.

Popüler bir ödeme işlemcisi Stripe'dir. Gelişmeleri, onu yinelenen ücretler, abonelikler ve hatta ek ödeme türleri gibi çeşitli ödeme işlemlerini yürütmek için mükemmel hale getirir.

Stripe, sitenize ekleyebileceğiniz bir kontrol düğmesi olduğundan işletmenize eklemek için harikadır. Bu eklentiyi kullanmak için web geliştirmeyi anlamanıza bile gerek yok. Bunun yerine, kullanımı kolay ve sorunsuz.

Diğer birçok ödeme işlemcisi gibi, işlemlerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için yerleşik dolandırıcılık korumasına sahiptir. Alternatif ödeme çözümleri Square ve Paypal'ı içerir. Müşterilere çeşitli ödeme seçenekleri sunmada faydalıdırlar. Ancak, müşteriyi ödeme deneyimine kaptırmama eğilimindedirler.

İle ödeme sayfasını iyileştir, müşterilere misafir çıkışı sağladığınızdan emin olun. Sadece işinizin daha profesyonel görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda müşterilere istenen faydaları da sağlayabilir. Örneğin, müşteriler şirketin promosyonlarına, ücretsiz marka denemelerine ve ücretsiz iadelere özel erişim elde edebilir.

9. Mağazanızı Başlatın

Her bileşeni beğeninize göre özelleştirdikten sonra, mağazanızı başlatmanın zamanı geldi. Kitleniz bilmeyecek olsa da, onu tanıtmanız gerekecek.

Bunu Instagram, Facebook veya Twitter'da reklam oluşturarak yapabilirsiniz. Seçtiğiniz plana bağlı olarak güzel bir kuruşa mal olsalar da; yine de buna değer. Pazarlamak istediğiniz kitleyi seçebildiğiniz için satışlarınız önemli ölçüde artacaktır.

Ancak, müşterileri çekmek için yalnızca reklamlara güvenmek zorunda değilsiniz; bunun yerine mağazanızı da tanıtabilirsiniz. Aslında, bilgilendirici, etkileşimli ve müşterilerle etkileşime giren güncel sosyal medya kanallarına sahip olarak, müşterileri web sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz.

Ayrıca, ilgilenebileceğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza ve ailenize e-postalar gönderebilir ve web mağazanızın işletmeye açık olduğunu bildirebilirsiniz. Bir arkadaşınızla, müşterinizle veya müşterinizle iletişim kurup kurmadığınızı unutmayın, her zaman sabırlı, anlayışlı ve arkadaş canlısı olun.

Web mağazanızı tanıtmak, bir e-posta gönderildiğinde veya bir tweet'ten sonra durmaz. Bunun yerine, her zaman olumlu bir havayı teşvik etmeniz en iyisidir, böylece müşteriler mağazanızın alışveriş yapmak için mutlu ve yararlı bir yer olduğunu bilir.

Bugün Kendi Web Mağazanızı Oluşturmaya Hazır mısınız?

Bir web mağazası oluşturmanın birçok hareketli parçası vardır; ancak, 3dcart gibi iyi bir web mağazası yaratıcınız varsa, emin ellerde olacaksınız. Bir alan adı alabilir, şirketinizi temsil eden bir tema belirleyebilir ve hatta çeşitli ödeme seçeneklerine sahip olabilirsiniz.

Bir web mağazası oluşturmak tamamen teknik yönlerden ibaret değildir; Aslında, en önemli ayrıntılardan bazıları, önceden tasarlanmış şablonları nasıl özelleştirdiğinizden gelir. Web sitenizi yükseltmek ve markanızın mesajını oluşturmak için marka malzemeleri, yazı tipi renkleri ve arka plan fotoğrafları ekleyerek bir web mağazasını gerçekten kendinize ait yapın. Peki, bugün kendi web mağazanızı oluşturmak için ne bekliyorsunuz!