Çevrimiçi İşletmenizin Maliyetlerini Azaltmanın 3 Yolu

İnanılmaz derecede rekabetçi bir e-ticaret pazarında, birçok çevrimiçi satış yapan çevrimiçi işletmeler Satış gelirine odaklanın ve aynı derecede önemli bir yönü göz ardı edin: maliyetleri düşürme.

Burada çevrimiçi işletmenizin maliyetlerini azaltmak için üç kolay ve çoğu zaman gözden kaçan yol.

1) Mevcut Müşterilere Odaklanma

Yeni müşteriler kazanmaya çalışmak, halihazırda sahip olduğunuz müşterileri elde tutmaktan genellikle çok daha pahalıdır. Mevcut müşterileri elde tutmak için şunlara odaklanın:

  • Yıldız Müşteri Hizmetleri -- Mevcut müşterileriniz işinize güveniyorsa ve onların çıkarlarına en iyi şekilde sahip olduğunuza inanıyorsa, sizinle iş yapmaya devam etme olasılıkları katlanarak daha fazla olacaktır.
  • Fırsatlar ve İndirimler Sunmak -- İndirimler sunan var olan müşteriler çok güçlü. Çoğu zaman, tüketiciler, aynı ürün/hizmet için daha fazla ödeme yapmaları beklenirken, tüm yeni müşteri fırsatlarını fark ettiklerinde kendilerini ihmal edilmiş hissederler. Aslında, teklif yeni müşteri anlaşmaları ve çok az var olan müşteri anlaşmaları, müşterileri yeni müşteri indirimlerini kendilerinin alabilecekleri başka yerlerden alışveriş yapmaya teşvik edebilir.
  • Şikayetleri Çok Ciddiye Almak -- TÜM memnun olmayan müşterilerin yaklaşık %95'i yapma şikayet. Bir şikayet veya sorun aldığınızda, ona bir hediye gibi davranın ve bu sorunun karşılıksız olmadığından emin olun, çünkü bunlar aynı sorunu yaşayan 20'den fazla kişiden yalnızca biri olabilir.

kabaca yedi katıdır daha pahalı Mevcut müşteriyi elde tutmaktansa yeni müşteri kazanmaktır. Ayrıca, mevcut müşterilerin bir ürünü satın alma olasılıkları yeni bir potansiyel müşteriden beş kat daha fazladır. Müşteriyi elde tutmaya odaklanmanın işletmeniz için nasıl büyük miktarlarda tasarruf sağlayabileceğini görebilirsiniz.

2) Ödeme Seçenekleri ve İşlem Maliyetleri

Birçok ödeme noktası, sipariş hacminiz büyüdükçe artacak ücretlere sahiptir. Satılan her birim için aylık ücretler, kurulum ücretleri ve hatta işlem ücretleri alınabilir!

Bu ücretlerle ilgili sorunları çözmek için işinizi ve müşterilerinizi anlamanız gerekir. Ağırlıklı olarak yurt içi müşterileri hedefliyorsanız, nakit/ATM mevduatı gibi çevrimdışı ödeme tekniklerini kullanmayı düşünün. e-çekler veya çevrimiçi banka havaleleri.

kullandığınızdan emin olun. en popüler ödeme ağ geçitleri şirketiniz henüz havalanmadıysa PayPal gibi.

Halihazırda gelişen işinizle ilgileniyorsanız ve herhangi bir ödeme yolunu kesmeyi göze alıp alamayacağınızı bilmiyorsanız, şunu aklınızda bulundurun: Ödeme kuruluşlarınız da sizi müşterileri olarak kaybetmek istemiyor. Bu sağlayıcıyı arayın ve işlem maliyetlerinizi müzakere etmeye çalışın.

Şimdi ödediğiniz ücret miktarını en aza indirmek, gelecekte işiniz için büyük bir etki yaratabilir.

3) Gönderinizi Optimize Edin

Her çevrimiçi işletme, gerçek bir gelir katilinin nakliye maliyetleri olduğunu bilir. Müşteriler, satın alımlarında düşük veya ücretsiz kargo ücreti görmeyi severler, ancak sizin açınızdan, ürününüzü kapılarına kadar götürmek için çok fazla harcamak size bir hançer gibi gelebilir.

Ambalajınızı analiz etmek ve müşterinizin maliyetini azaltmak için neler yapabileceğinizi görmek dışında "kutu açma deneyimi," nakliyeden tasarruf etmenin kolay bir yolu, çok taşıyıcılı nakliye yazılımı.

Çoğu nakliye platformu, size daha düşük nakliye ücretleri vaat eder, bu nedenle uygun bir nakliye platformu kullandığınızdan emin olun. sen. Aşağıdaki kriterleri kontrol edin:

  • Pazar Yeri Entegrasyonu ve CSV Eşleme -- Pazar yerinize entegre olmazsa, zaman ve emek harcarsınız.
  • Birden Fazla Taşıyıcı -- Birden çok taşıyıcıyı entegre ettiğinden VE her biri arasında kargo çözümlerini karşılaştıracağından ve mümkün olan en az tutarı harcadığınızı doğruladığından emin olun.
  • İndirimli Nakliye Ücretleri - Herkes en düşük USPS nakliye ücretlerinin reklamını yapabilir, ancak gerçek şu ki, hepsi aynıdır. Yine de, neredeyse HER nakliye platformu, bu oranları sağlamak için bir üçüncü taraf sözleşmesine güvenir. Bu ortamlardaki çeşitli davalar ve sözleşme anlaşmazlıkları, bu platformların kullanıcılarına istikrarsızlık getirdi. Bu nedenle, doğrudan USPS ile kendi fiyatlarına sahip olan bir nakliye yazılımı şirketi bulun.
  • Canlı Uzman Desteği ve Raporlama -- Cesur olmak gerekirse, en büyük nakliye platformlarının çoğu gelişmiş düzeyde müşteri --- veya uzman --- nakliye desteği sunmaz. Onlar teknoloji gurusu ama nakliye uzmanı değiller. Size sınıfının en iyisi nakliye optimizasyon stratejileri konusunda tavsiyede bulunmayı taahhüt eden bir nakliye platformu bulun.

Çözüm

Çevrimiçi işinizin "maliyetler" sütununda bu kadar çok sessiz katil varken, mevcut müşterilere odaklanmak, işlem maliyetlerinizi düşürmek ve nakliyenizi optimize etmek, uzun vadede işinizde büyük tasarruflar sağlayacaktır. İşinizi kolaylaştırmak için beklemeyin. Hemen şimdi başlayın.