Web Sitenizde Dijital Ürünler Nasıl Satılır?

Dijital ürünler büyük fırsatlar sunuyor bir e-ticaret işi kurmak herhangi bir malzeme envanteri olmadan. Fiziksel ürünlerle karşılaştırıldığında, yerine getirme açısından daha az güçlük yaratırlar. Mevcut e-ticaret ortamında, dijital ürünler satmak birçok girişimci, teknoloji meraklısı, sanatçı, eğitimci, serbest çalışan ve daha fazlası için kazançlı bir olasılık olabilir. Bugün, farklı dijital ürünleri ve bunları web siteniz üzerinden nasıl satabileceğinizi keşfedelim.

Dijital ürünler nelerdir?

Daha fazla ayrıntıya girmeden önce, dijital ürünleri normal fiziksel ürünlerden ayıran şeyin ne olduğunu anlamak önemlidir. Dijital bir ürün, envanter tutmadan satabileceğiniz bir şeydir ve müşteriler bunları önceden tanımlanmış koşullara göre indirebilir veya aktarabilir. Dijital ürünler için yaygın örneklerden bazıları müzik, videolar, e-kitaplar, eklentiler, temalar vb.

Web sitenizde satabileceğiniz bazı popüler dijital ürünler:

  • Sanat, müzik ve videolar
  • Eklenti temaları ve dijital araçlar gibi yazılım ürünleri
  • Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)
  • Üyeliğe dayalı abonelikler

Dijital Ürün Satışının Avantajları

Dijital ürünler satmanın bariz avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Sürekli olarak büyük karlar elde edebilmek – Tedarik, üretim, depolama veya yerine getirme için tekrar eden maliyetler olmadığından dijital ürünlerle yüksek kar marjları elde edebileceksiniz.
  • Minimum genel giderler - Dijital bir ürün için en büyük finansal yatırım geliştirme aşamasında olacaktır. Ürün bir kez tasarlanıp piyasaya sürüldükten sonra işletme maliyetleri minimumdur. Depolama, nakliye, iade vb. gibi ek maliyetler konusunda gerçekten endişelenmenize gerek yok.
  • Pazarlama seçenekleri - Dijital ürünler, pazarlama söz konusu olduğunda daha yaratıcı seçenekler sunar. Freemium modeli, temel sürümün ücretsiz olacağı ve müşterilerin gelişmiş özellikler için ödeme yaptığı yazılım ürünleri için yaygın olarak kullanılır.

Dijital Ürün Satışının Zorlukları

Web sitenizde dijital ürünler satmak da kendi zorluklarıyla birlikte gelir.

  • Bazı ürünler satış sonrası servis gerektirir – Yazılım gibi dijital ürünler genellikle satış sonrası destek gerektirir. Müşteri desteğini akıcı bir şekilde sağlamak için düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Bu da ek maliyetlere neden olabilir.
  • Ücretsiz ürünlerle rekabet – Yazılım ürünleriyle pazarda büyük bir rekabet olduğunu göreceksiniz. Pek çok senaryoda, müşterileriniz ürünleriniz için büyümenize meydan okuyabilecek ücretsiz alternatifler bulabilecekler.
  • korsanlık tehdidi – Müzik ve video gibi dijital ürünler korsanlığa ve hırsızlığa karşı özellikle hassastır. Ürününüzün korsan sürümlerinin piyasada bulunmadığından emin olmak için yeterli güvenlik önlemleri almanız gerekebilir.

Web sitenizde dijital ürünler nasıl satılır?

Şimdi, dijital ürünler satmak için bir web sitesi kurmanın pratik yönlerine girdiğinizde, temelde iki yol vardır.

SaaS tabanlı bir e-Ticaret Platformu Kullanma

Web sitesini kurmak için çok fazla zaman ve emek harcamak yerine doğrudan işe koyulmayı tercih ediyorsanız, bu seçenek sizin için ideal olacaktır. Bir kaç tane var SaaS tabanlı e-ticaret platformları Bu, hızlı bir şekilde çevrimiçi mağaza kurmanıza olanak tanır. 3dcart kullanarak nasıl bir web mağazası kurabileceğinizi ve dijital ürünleri nasıl satabileceğinizi görelim.

3dcart nedir?

3dcart, kolayca çevrimiçi mağaza oluşturmanıza yardımcı olacak harika bir e-ticaret platformudur. Bir e-ticaret tüccarı olarak ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi sağlayan bir dizi gelişmiş özellik sunar. Ayrıca, işinizi verimli bir şekilde büyütmek için mobil uyumlu temalar, SEO'ya hazır özellikler ve pazarlama araçları bulacaksınız. 3dcart kullanmanın ana avantajı, ayrı barındırma veya alan adı satın alma konusunda endişelenmenize gerek olmaması ve herhangi bir işlem ücreti olmamasıdır. Ek olarak, tüm 3dcart planları bir dijital indirmeler satmak için modül.

3dcart incelemeleri

Fiyatlandırma planları, sınırsız ürün ve bir personel kullanıcı seçeneği sunan aylık 19 dolardan başlıyor.

3dcart kullanarak dijital ürünler nasıl kurulur?

kurmak oldukça kolaydır. 3dcart mağazanızdaki dijital ürün. 3dcart'ta bir mağaza kurduğunuzda, eÜrünler modülünü etkinleştirmeniz gerekir. 3dcart yönetici panelinizde “Modüller” adlı bir seçenek göreceksiniz. Aşağı kaydırdığınızda “eÜrünler” modülünü bulacaksınız. Modülü etkinleştirmek için onay kutusunu işaretleyin.

Artık dijital ürününüzü oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir ürün oluşturduğunuzda, onu dijital bir ürün olarak belirtebilirsiniz. Dijital bir ürün oluşturduğunuzda, ürünün dosya yolunu da belirtmeniz gerekir. İlgili tüm detayları girdikten sonra ürünü kaydedebilirsiniz.

3dcart Dijital Ürün Ekle

Yeni bir dijital ürün oluşturduğunuzda, ürün listesine gidebilir ve ürüne tekrar erişebilirsiniz. eÜrünler sekmesinde, üründe değişiklik yapabilir veya ek yollar ekleyebilirsiniz. Burada, müşterilere seri numaralarını/anahtarlarını indirme ve atama veya yönetme ile ilgili özel talimatları da ekleyebilirsiniz.

3dcart eÜrün Ayarları

WordPress için WooCommerce Gibi Kendinden Barındırılan Bir Çözüm Kullanma

Ayrıca, kendi kendine barındırılan bir çözümü de kullanabilirsiniz. WordPress WooCommerce dijital ürünler satacak. Burada birincil fark, bir barındırma planının yanı sıra alan adı kaydı için düzenlemeler yapmanız gerekecek olmasıdır. Ancak WordPress ve WooCommerce, indirmeniz ve yüklemeniz gereken ücretsiz, açık kaynaklı çözümlerdir. WooCommerce'i kurduktan sonra, varsayılan olarak dijital ürünler oluşturabileceğiniz bir e-ticaret mağazanız olacak.

WooCommerce kullanarak dijital indirmeler nasıl oluşturulur?

WooCommerce varsayılan olarak mağazanızda dijital ürünler oluşturmanıza olanak tanır. Yeni bir ürün oluştururken, "İndirilebilir" onay kutusunu işaretlemeniz yeterlidir. Ardından dosya yolunu, indirme sınırlarını ve ürünün diğer özelliklerini belirleyebilirsiniz.

WooCommerce Dijital Ürün Ekleme

anlamak önemlidir WooCommerce mağazası kurmanın fiyatlandırma yönleri dalmadan önce.

Dijital İndirmeleri Ayarlarken Dikkat Edilmesi Gereken Birkaç Husus

Web sitenizde dijital ürünler satmak basit bir işlem gibi görünebilir. Bununla birlikte, özellikle kendinizi yeni bir pazarda kurmak ve müşteri edinmek zor olduğundan, bununla ilgili çeşitli zorluklar vardır.

Ürünleri Akıllıca Seçin

Web sitenizde dijital ürünler satmayı planlıyorsanız çok çeşitli seçenekler bulacaksınız. Bununla birlikte, çoğu durumda, belirli bir sektörde zaten uzman olacaksınız ve buna dayalı bir ürün yaratacaksınız. Örneğin, bir eğitimciyseniz, web sitenizde e-öğrenme kursları geliştirmek doğal bir ilerleme olacaktır.

Markanız Çevresinde Harika Bir İçerik Stratejisi Oluşturun

Hedef kitlenizi alanınızın çeşitli yönleri hakkında eğitmek, potansiyel müşterilere ulaşmak için harika bir strateji olabilir. Dijital ürünler satmada başarılı olan birçok işletme, sektörlerinde yerleşik düşünce liderleridir. Sonuç olarak, bloglarına ve dolayısıyla ürün sayfalarına düzenli bir trafik olacaktır.

Aynı Üründen Birden Çok Katman Oluşturma

Müşterileri dijital ürün web sitenizde tutmak için deneyebileceğiniz en etkili stratejilerden biri, aynı üründen birden çok katman oluşturmaktır. Önce bazı temel işlevler sunan ücretsiz bir sürüm oluşturabilirsiniz. Ardından, her bir katman için mevcut olan ek özelliklere bağlı olarak, fiyatları değişen birden çok katman sunabilirsiniz.

Bu şekilde, ücretsiz/temel sürümü kullanarak ürününüze yeni müşteriler çekebileceksiniz. Müşteriler ürününüze alıştıktan sonra, gereksinimlerine göre daha yüksek paketlere kaydolurlar. Bu model, yazılım abonelikleri ve e-öğrenme kursları satarken müşteri tabanı oluşturmak ve elde tutmak için çok etkili olabilir.

Ödeme seçenekleri

Çoğu e-ticaret müşterisi, ödeme söz konusu olduğunda çeşitli seçeneklere sahip olmayı tercih eder. Bu nedenle, müşterilerinizin tercihlerini analiz etmeniz ve buna göre mağazanızda ödeme ağ geçitleri kurmanız zorunludur. Mağazanızın konumuna ve müşterilerinizin çoğunun nereden geldiğine bağlı olarak, en iyi seçenekleri bulmanız gerekir. Çoğu e-ticaret platformu çok çeşitli ödeme seçeneklerini destekler. Örneğin, 3dcart birkaç farklı ülkede 200'den fazla farklı ödeme seçeneğini destekler. WooCommerce durumunda, farklı ödeme ağ geçitlerini entegre etmek için üçüncü taraf uzantıların yardımını almanız gerekir.

Müşteri desteği

Müşteri desteği, herhangi bir işletmenin başarısı için hayati öneme sahiptir. Bu, dijital ürünlerin satılması durumunda da geçerli olabilir. Yazılım ürünleri veya SaaS tabanlı hizmetler satıyorsanız, bu, işinizin başarısı için son derece hayati olabilir. Bir mağaza olağanüstü müşteri hizmeti sunduğunda, doğal olarak müşterileri markaya daha fazla güvenme eğilimindedir. Bu, daha iyi müşteri elde tutma ve daha fazla müşteri edinmeye yardımcı olacak iyi incelemelerle sonuçlanabilir.

3dcart gibi bir e-ticaret çözümü, varsayılan olarak müşteri hizmetleri seçenekleri sunar. Müşterilerin bir sorgu veya şikayetleri olduğunda bir bilet oluşturmasına yardımcı olacaktır. 3dcart mağaza yöneticisi, sitenizdeki müşteri etkileşimlerini kolayca erişilebilir bir biçimde tutar. Tüm süreci ürünlerinizin ve müşterilerinizin doğasına göre özelleştirebilirsiniz.

3dcart İletişim Formu

Öte yandan, WooCommerce gibi bir çözüm kullanıyorsanız, gelişmiş müşteri desteği sağlayabilmek için bir eklenti yüklemeniz gerekecektir. Örneğin, WSDesk e-postalardan otomatik bilet oluşturma, iş akışı otomasyonu, acentelerin memnuniyet derecesi, hazır yanıtlar vb. gibi gelişmiş özellikler sunan popüler bir çözümdür.

Promosyonlar

Web sitenizde satış ve gelir satışı yapan dijital ürünleri artırmayı hedefliyorsanız, yaratıcı tanıtım stratejileri geliştirmeniz gerekir. Uzun vadeli müşterilere odaklanmak, harika pazarlama stratejileri oluşturmanın kesin yollarından biridir. Çoğu e-ticaret aracıyla indirim kuponları veya otomatik indirimler ayarlayabilirsiniz.

Güvenlik

Web sitenizde dijital indirmeler satarken ürünlerinizin güvenliği büyük bir endişe kaynağıdır. Ürünlerinizi korsanlıktan ve yasa dışı kopyalardan korumanın yollarını bulmanız gerekir. Doğrulama için seri numaraları veya anahtarların kullanılması, ürünlerinizi korsanlık tehdidinden koruyabilir.