Mağaza Politikalarınızı Tanımlama

Bugünlerde çoğu müşteri çevrimiçi alışveriş yapmaya alışkın ve genellikle ne bekleyeceklerini biliyorlar.

İhtiyacınız olan üç politika bir iade politikasi, a nakliye politikası, ve bir Gizlilik Politikası.

Bu politikalara sahip olmak için birçok zorlayıcı neden var. Mağaza Politikalarınızı Tanımlama Birincisi, bir müşteriyle bir anlaşmazlığınız varsa, size dayanmanız için bir temel sağlarlar. Ayrıca, ilk etapta anlaşmazlıkları önlemeye yardımcı olmak için müşterilerinizi bilgilendirirler.

Mağaza politikalarınızı, ihtiyaç duymadan önce erkenden tanımlayın. Politikalarınızı yazmak için ilk iade veya gönderimle ilgili sorgunuzu beklemeyin ve kesinlikle gizlilik politikasını atlamayın. Eğer yaparsan sadece bela istiyorsun.

İade Politikası Tanımlama

Mükemmel bir dünyada, hiçbir müşteri satın aldığı ürünü iade etmeye ihtiyaç duymaz veya istemez. Ancak, e-ticaretin gerçekleriyle uğraşıyoruz ve gerçek şu ki, müşteriler çok çeşitli nedenlerle sık sık ürünleri iade etmek isteyeceklerdir. . Sağladığınız bilgilerin aşağıdaki noktaları kapsaması gerekir:

 1. Hangi ürünler için ve hangi koşullarda iade sunuyorsunuz? Tüm ürünler için mi yoksa yalnızca bazıları için mi iade sunuyorsunuz? İade kabul etmeyeceğiniz ürün kategorileri var mı? Belirli üreticilere ne dersiniz? Belirli ürün türleri? Bir eşya hasar görürse ne olur? Sadece açılmamış, kullanılmamış ürünlerde iade kabul edecek misiniz? Yoksa tüm ürünleriniz için sorgusuz sualsiz bir iade politikanız olacak mı? Bunu olabildiğince açık bir şekilde ortaya koyun.
 2. Müşterilerin iadeyi başlatması ne kadar sürer? 7 gün, 14 gün, 30 gün, 90 gün veya daha uzun süreleri var mı? Ayrıca, bu süre ne zaman başlar: siparişin verildiği gün mü yoksa paketin teslim alındığı gün mü? İadeleri istediğiniz zaman kabul edeceğinizi belirten açık uçlu bir iade politikasına ne dersiniz?
 3. İade kargo ücretini kim ödüyor?  örneğin, ürün hasar görürse veya nakliye sırasında bir hata yaptıysanız, maliyeti siz karşılarsınız, ancak müşteri fikrini değiştirirse, iade nakliye ücretleri onlara aittir. . Bunu mümkün olduğunca açık hale getirin.
 4. Yeniden stoklama ücreti alıyor musunuz? Yeniden stoklama ücreti, gönderimle ilgili olmayan iade maliyetlerini kapsar.
 5. Alıcı ürünü nasıl gönderir? Bir gönderi etiketi sağlıyor ve bir teslim alma planı mı yapıyorsunuz, yoksa müşterinin bunu kendi tarafında mı yapması gerekiyor?
 6. İadeleri işlemek için bir RMA sistemi kullanıyor musunuz? Bir RMA (Ürün İade İzni) sistemi, ürünü iade için kabul etmeden önce müşteriden fotoğraflar ve ayrıntılar gibi bilgileri talep etmeniz için size bir yol sağlar. Bir RMA sistemi kullanmayı planlıyorsanız, müşterilerin nereden başlayacaklarını bilmeleri için bunu iade politikanızda açıklayın.

İyi bir iade politikası yazmakta zorlanıyorsanız, rakiplerden biraz ilham alın. Aynı tür ürünleri satan diğer satıcıların iade politikalarını okuyun ve sektörünüz için neyin normal olduğunu anlamanıza yardımcı olacak bazı örneklere sahip olacaksınız.

3dcart'ları da kullanabilirsiniz İade Politikası Oluşturucu yazmayı biraz daha kolaylaştırmak için.

Bir Gönderi Politikası Tanımlama

Gönderim politikanız, çevrimiçi satış yapan herkes için FTC (Federal Ticaret Komisyonu) tarafından belirlenen yönergelere uymalıdır. Bu yönergeleri Posta veya Telefonla Sipariş Ürün Kuralı'nın (MTOR) 435. Bölümünde bulabilirsiniz. Aşağıdaki gibi özetlenebilirler:

 1. Müşteriye sipariş sırasında verdiğiniz nakliye süresine bağlı kalın. Başka bir deyişle, nakliye konusunda verdiğiniz sözleri tutun.
 2. Müşteriye belirli bir süre vermediyseniz, ürünü siparişin verilmesinden itibaren 30 gün içinde göndermeniz gerekir. Bazı durumlar, örneğin müşterinin siparişinde kredi başvurusu varsa 50 gün gibi süreyi uzatmanıza izin verir.
 3. Söz verilen zaman aralığını veya 30 günlük süreyi karşılayamayacağınızı fark ederseniz, siparişini daha sonra göndermek veya derhal geri ödeme yapmak için müşteriden izin almanız gerekir. Gönderimi geciktirme talebiniz, gerçek bir gönderim tarihini içermelidir. Müşteri gecikmeli gönderimi seçerse, yeni zaman çerçevesini karşılamanız gerekir. Müşteri bunun yerine geri ödemeyi seçerse, hemen takip etmeniz gerekir.

FTC yönergelerinin özü, sözlerinizi tutmanız ve yapamıyorsanız müşteriye para iadesi teklif etmeniz gerektiğidir. Gönderim politikanızı yazarken, en azından aşağıdakileri kapsaması gereken yönergeleri aklınızda bulundurun:

 1. Nakliye için ne ücret alıyorsunuz? Standart oranınızı veya oranlarınızı ve ne zaman uygulandıklarını listeleyin. Farklı zaman dilimleri, siparişteki ürün sayısı veya boyut, ağırlık ve diğer faktörlerle gönderim için farklı fiyatlar kullanabilirsiniz. Belirli kısıtlamalarla ücretsiz gönderim sunuyorsanız, ister minimum sipariş düzeyi, ister belirli bir ağırlığın altında olsun, ister mevcut başka herhangi bir sistem olsun, bir müşterinin siparişinin nasıl uygun olabileceğini açıklayın.
 2. Herhangi bir ürününüz için taşıma ücreti alıyor musunuz? Taşıma işlemi, siparişi göndermek için ihtiyaç duyacağınız paketleme malzemelerinin maliyetini ve bunu yapmak için gereken süreyi içerir. Elleçleme için ücret alıyorsanız, bunu nakliye politikanızda belirtin - ayrıca ürün sayfalarınızda bundan bahsetmek de iyi bir fikirdir.
 3. Siparişi paketlemeniz ve göndermeniz ne kadar sürer? Bir müşteri sipariş verdiğinde, paketleme ve nakliye için zaman çerçevesi nedir?  örneğin, siparişi gerçekten paketleyip 7 gün 24 saat, müşteri "Sipariş Ver"i tıkladığında gönderemeyecekseniz "hemen" gönderdiğinizi söylemeyin. Bunun yerine, yapabileceklerinizle eşleşen makul bir zaman dilimi belirtin.Aziz ve 15inci her ayın."
 4. Hangi nakliye şirketlerini sunuyorsunuz? Yalnızca bir taşıyıcı mı kullanıyorsunuz yoksa bir seçenek mi sunuyorsunuz? Farklı kargo ücretlerinizin tümü USPS'den Öncelikli ve Ekspres Posta gibi tek bir taşıyıcıdan mı geliyor, yoksa farklı zaman dilimleri ve ücretler sağlamak için farklı taşıyıcılarla mı gönderiyorsunuz? Müşteriler seçeneklerinin ne olduğunu bilmelidir.
 5. Takip numaraları veya teslimat onayları sağlıyor musunuz? Bunları müşteriye nasıl ulaştırırsınız? İzleme bilgilerini e-postalarına alabilirler mi yoksa çevrimiçi mağazanızda bir hesaba giriş yapmaları gerekecek mi?
 6. Herhangi bir nakliye kısıtlaması var mı? Belirli ürünler tek bir taşıyıcıyla mı sınırlı, yoksa hiç gönderi yapamadığınız adresler mi var? Örneğin, UPS ve FedEx Posta kutularına teslimat yapmayın, bu nedenle yalnızca bu taşıyıcıları sunuyorsanız, müşterilerinize teslimat adresi olarak Posta kutusu olan siparişleri kabul edemeyeceğinizi belirtmeniz gerekir.

Gizlilik Politikası Tanımlama

Müşterilerinizden bilgi toplamanız gerekecek - bu, işinizin doğasının bir parçası. E-posta ve fiziksel adreslere, adlara ve muhtemelen telefon numaralarına ihtiyacınız var.

 1. Hangi bilgileri topluyorsunuz? kartı veya banka hesap numaraları gibi finansal bilgileri saklıyor musunuz? Topladığınız ve sakladığınız her türlü verinin niteliğini ifşa edin.
 2. Bu verileri nasıl saklar ve korursunuz?
 3.  Başka şirketlere müşteri bilgileri satıyor veya sağlıyor musunuz?

Müşterilerinize, bilgilerinin çevrimiçi mağazanız dışındaki kişilerle paylaşılmasından vazgeçmeleri için bir yol vermeniz gerekir. Vazgeçmek isteyen herhangi bir müşteri için gizlilik politikanızda net talimatlar sağlamalısınız. Bu adımların ayrıca tüm satın alma süreci boyunca müşterilerinizin her zaman kullanımına açık olması gerekir.

Bir gizlilik politikası oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa, ücretsiz, kişiselleştirilmiş gizlilik politikası şablonu 3dcart'tan.

Politikalarınızı Görünür Hale Getirmek

Politikalarınızın amacı müşterileriniz için çalışma yöntemlerinizi tanımlamak olduğundan, politikalarınızın web sitenizde kolayca bulunması gerekir. . 3dcart size izin verir çevrimiçi mağazanız için sınırsız içerik sayfaları oluşturun ve 3dcart'ı en iyi yapan birçok özellikten biri olan bağlantıları ihtiyacınız olan yere yerleştirin. en iyi e-ticaret platformu web sitenizi çalıştırmak için.

Aşağıdaki e-kitabımıza göz atarak çevrimiçi mağazanızı oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bir göz at!