Daha Üst Sıralarda Yer Almak ve Daha Fazla Ürün Satmak için 6 Temel E-Ticaret Zengin Snippet’i Google her zaman kullanıcılarına daha zengin bir deneyim sunmaya çalışıyor. Bu nedenle Google, SERP özelliklerini geliştirir ve Doğrudan Yanıtlar, Öne Çıkan Snippet’ler, Bilgi Grafikleri, En Çok Okunan Haberler ve çok daha fazlasını gösterir.

Bu Google SERP özellikleri, Google Arama’dan daha fazla tıklama, trafik ve TO elde eder ve ayrıca kullanıcılardan güven kazanmanıza ve büyük bir marka gibi işletmenizi sergilemenize yardımcı olur.

 

Zengin Snippet’ler nelerdir?

Zengin bir snippet, normal bir SERP sonucundan daha fazla bilgi gösterir. Bu zengin snippet’ler, kullanıcıların daha fazla tıklama veya çaba harcamadan ayrıntıları almasını kolaylaştırır.

resim2-6

Google, farklı kategoriler, ürünler, incelemeler, etkinlikler, tarifler, yerler, yazarlar ve çok daha fazlası için zengin snippet’leri destekler. Bu zengin snippet’ler, bir işletmenin ürünleri, fiyatları ve incelemeleri göstermesinin görsel bir yoludur.

Zengin Snippet’ler E-Mağazanız İçin Neden Önemli?

Zengin Snippet’ler bir Google sıralama faktörü değildir ve daha yüksek sıralamalar üzerinde doğrudan etkisi yoktur. Ancak zengin snippet’ler sıralamanıza dolaylı olarak yardımcı olabilir.

Zengin snippet’ler, arama motorlarının site içeriğinizi, web sayfalarınızı veya ürünlerinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Ve Google, ürünleriniz hakkında tüm ayrıntıları içeren daha fazla bilgiye sahip olduğunda, Google sitenizi derinlemesine tarayabilir ve bu da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur.

SEO sırasında da aynısını yapıyoruz. SEO uzmanları, bir siteyi daha Google dostu hale getirmek için optimize eder. Bunun sonucu olarak, site eskisinden daha üst sıralarda yer almaktadır. Zengin snippet’ler, arama motorlarının siteniz hakkında daha fazla bilgiyi daha kolay öğrenmesine yardımcı olur.

Zengin snippet’ler, sitenizin daha fazla tıklama, kullanıcı ve gelir elde etmenize yardımcı olan Google arama sonuçlarında öne çıkmasına yardımcı olabilir. Bu sıralamalardan daha önemli.

Araştırmalar, zengin bir snippet’in, snippet’siz normal bir sonuca göre %18-40 daha fazla trafik çekebileceğini ve TO’yu %700’e kadar artırabileceğini gösteriyor.

Doğru kodla (yapılandırılmış veri) her tür içerik zengin bir snippet elde edebilir.

İnsanlar satın almak istediklerinde daha görsel oluyorlar. Bu nedenle, HD görüntülü ürünler, düşük kaliteli veya hiç görüntü içermeyen ürünlere göre daha iyi satar. Çünkü müşteriler ürünü her yönden daha net görmek ve başkalarıyla karşılaştırmak isterler. Ve snippet’ler onlara bu konuda yardımcı olur.

E-Ticaret Mağazaları için En Zengin Snippet’ler

Ürün Şeması

Şema, zengin snippet’ler için sitede uygulanacak işaretleme kodudur.

Ürün şeması, Google Arama’da ürün bilgilerini şu şekilde gösteren kodu ifade eder:

satış ayakkabıları online

Veya bunun gibi:

resim3-7

Yukarıdaki ekran görüntülerinde ürün görsellerini, fiyatlarını, markalarını, puanlarını ve incelemelerini görebilirsiniz.

Ürün şeması, boyut, fiyat, marka, malzeme ve çok daha fazlası gibi bir ürünle ilgili bilgileri gösterir. Ürününüze göre seçebileceğiniz birçok ürün şeması türü vardır.

resim1-6

Burada, kontrol edebilirsiniz her türlü Ürün Şeması İşaretlemesi. İşaretleme uygulaması için Google Yapılandırılmış Veri İşaretleme Yardımcısı’nı da kullanabilirsiniz.

resim5-3

“Ürün” türü seçeneğini seçin ve sayfa URL’sini yazın, ardından İşaretleme Yardımcısı Kılavuzuna göre işlemi gerçekleştirin.

Tüm alanları doldurduktan sonra “HTML Oluştur” a tıklayın. Bu size sitenizde uygulayacağınız kodu verecektir. Bu kodu kopyalayıp sitenize yapıştırmanız yeterlidir. Ancak bu biçimlendirme kodunu sitenizde doğru yere uyguladığınızdan emin olun.

WordPress, sitenize şema işaretlemesi eklemek için kullanabileceğiniz eklentilere sahiptir. Ancak 3dcart ve Shopify gibi diğer e-ticaret mağazaları, kodunuzu yerleştirmek için eklentiler sunar veya doğru yerde uygulama için uzmanlarından destek alabilirsiniz.

Her zaman o ürünle ilgili tüm bilgileri (fiyat, beden vb.) web sayfanızda sağladığınızdan emin olun. Sayfanızda bir şeyi kaçırdıysanız, şema işaretleme size yardımcı olamaz.

Derecelendirme ve İncelemeler Şeması

Derecelendirme ve inceleme şeması, ürününüzle ilgili derecelendirmeleri ve incelemeleri göstermek için işaretleme ekledi. Müşterilerinizin güvenini kazanmak için en iyi yöntemdir.

İşte bu tür zengin snippet’in bir örneği:

resim7-1

İncelemeler ve derecelendirme, müşterilerin markanıza olan güvenini artırır.

Bunun gibi:

resim6-3

Ürününüzün diğerleri arasında öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

Burada hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz incelemeler ve derecelendirme şeması işaretleme kodu.

Kodlama uzmanı değilseniz Google Veri İşaretleme Yardımcısı Aracını da kullanabilirsiniz.

Google Helper Tool’da, “İnceleme ve Derecelendirme” seçeneğine tıklayın, ayrıntıları doldurun ve yukarıda tartıştığımız gibi HTML kodunuzu alın.

Fiyat Şeması

Fiyat şeması işaretlemesi, Google SERP’de kullanıcılarınıza fiyat bilgilerini göstermenize olanak tanır.

Bir ürünün fiyatı, satın alınacak bir ürünü seçmede büyük bir faktördür.

Aynı ürün için fiyatlandırma arasında büyük bir fark olabilir. İşte bir örnek:

resim9

Peki siz hangisini satın almayı seçerdiniz?

Markalar, fiyatlarında büyük farklılıklarla birbirleriyle rekabet ediyor.

Ve bu fiyatlandırma verileri, tüketicinin daha iyi bir karar vermesine yardımcı olur. Şirketler, snippet’lerinde indirimler, teklifler ve fiyat düşüşleri göstererek daha fazla müşteri çeker. Bunun gibi:

resim8-1

Eğer birisi sadece fiyatına göre bir ürün seçiyorsa, o kişi mutlaka fiyatı daha düşük olan ürüne tıklayacaktır.

Bu, kullanıcıların gereksinimlerine göre doğru ürünü bulmalarına ve sitenin doğru müşterileri bulmasına yardımcı olur.

Diğerleriyle aynı süreci izleyerek ürün şeması ekleyebilir veya Structured Data Markup Helper’ı kullanabilirsiniz. Sadece “Teklif” seçeneğini ve ardından “Fiyat” seçeneğini seçin.

Ürün Kullanılabilirlik Şeması

 

Ve bir kullanıcı ayrılırsa, o ürün için siteyi bir daha asla ziyaret etmeyecektir. Bu nedenle, Google SERP’de ürün bulunabilirliği ile ilgili bilgileri göstermek daha iyi bir fikirdir.

Bunun gibi:

resim12

Yumuşak sıçramalar, birinin sitenizi ziyaret ettiği ve sitenizdeki bilgileri okuduğu ancak hiçbir şey satın almadığı anlamına gelir.

Burada hakkında daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz ürün kullanılabilirliği şeması işaretlemesi.

Ancak bu şema türünü eklemek için sitenize uygulayabileceğiniz bir kısayol yoktur. Bunu manuel olarak yapmanız gerekir.

Ama gerçekten istiyorsan Google’da üst sıralarda yerinizi alın ve satışlarınızı artırın, o zaman bu işaretlemeyi uygulamalısınız. Özellikle sitenizin hemen çıkma oranı yüksekse veya ürünleriniz iyi talep görüyor ve hızla tükeniyorsa.

Profesyonel bir geliştirici değilseniz, bu konuda size yardımcı olması için birini işe alabilirsiniz.

Video Şeması

Video pazarlama, ürünlerinizi özellikle e-ticaret için çevrimiçi olarak tanıtmak için harika bir yöntemdir. Her geçen gün daha fazla marka video pazarlamayı kullanıyor. Instagram Hikaye Reklamları, bu tür pazarlamaya iyi bir örnektir.

Her ürünün bir video kılavuzuna veya video pazarlamasına ihtiyacı yoktur. Ancak bazı ürünler aslında fayda sağlar.

Ürün videoları ve açıklayıcı videolar, farkındalığı, katılımı artırmaya, dikkat çekmeye ve müşteri ile marka arasındaki bağlantıyı artırmaya yardımcı olur.

İşte buna harika bir örnek:

resim10

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Apple’ın iPhone X ile ilgili videolarını görebilirsiniz.

resim11

Apple ayrıca 2 ekledind “iPhone X’te Selfie’ler” videosunu açıklayıcı bir video olarak sitelerinde yayınlayın.

Şirketler, video pazarlamayı faaliyetlerinin ana parçası olarak kullanıyor. Pazarlama stratejisi. Bu yüzden video şeması işaretlemesini kullanmalılar.

Ancak ürünleriniz için videolar oluşturuyorsanız, video şeması işaretlemesini de kullanmalısınız.

Sitenize video şeması uygulamak kolaydır. Ancak ne yazık ki bunun için Google Structured Data Markup Helper Tool’u kullanamazsınız.

Ayrıca, müşterilerinizin onlarla etkileşime geçmesi için ürünleriniz için videolar oluşturmaya çalışmalısınız.

Zengin Reklamlar

Ürünleriniz için Google’da sıralamak istiyorsanız, zengin reklamlar da sizin için bir seçenek.

Zengin reklamlar, Google’da sıralamak için ücretli bir seçenektir. Ürün reklamınızı Google’da göstermek için zengin reklamların zengin snippet’lerin ücretli sürümü olduğunu söyleyebilirsiniz.

İşletmeniz için PPC reklam kampanyaları kullanıyorsanız, Google Alışveriş Reklamlarını da (zengin reklamlar) denemelisiniz.

resim13

Google Alışveriş Reklamlarını kullanıyor.

Google Alışveriş Reklamları, ürün reklamlarını resim, fiyat, indirim ve bunun gibi diğer bilgilerle birlikte doğrudan Google SERP’de gösterir:

resim14

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir