Google karmaşık bir canavardır. Algoritması, web sitenizin arama sonuçları sayfasındaki sıralamasını etkileyen 200’den fazla faktörden oluşur.

Aşağıda, bu yıl göz ardı edemeyeceğiniz en önemli on Google sıralama faktörünü ele alacağız.

1. Geri Bağlantılar

Google’ın gözünde, web sitenize geri kazandığınız her bağlantı bir güven oyu gibidir.

Google sıralamalarını kontrol et hedeflenen anahtar kelimelerinizde.

Geri bağlantılarınızın çoğu BT danışmanlık şirketlerinden geliyorsa, geri bağlantı profiliniz çok fazla sayılmaz.

2. Sayfa Hızı

Bunun anlamı, web sitenizin yüksek sayfa yükleme hızları için ödüllendirilmeyecek, bunun yerine yavaş hızlar için cezalandırılacağıdır.

Google yakın zamanda açıkladı web sitelerinin içeriği kullanıcılara 1,3 saniye içinde göstermesi gerekir.

3. Kullanıcı Dostu

Google’ın algoritması RankBrain, kullanıcı deneyimini analiz etmek ve her web sayfasının kullanıcı dostu olup olmadığını ölçmek için yapay zeka kullanır. Üç ana faktöre bakar:

  1. Tıklama Oranı: kullanıcıların SERP’lerde kendilerine sunulan bir web sitesine tıklama oranı

Çok sayıda kullanıcı web sitenize tıklıyorsa ve Bu, Google’a içeriğinizin arama amaçlarıyla eşleştiğini kanıtlar. düşmanca.

4. İçerik Derinliği

Google, kullanıcıya çok fazla ayrıntı sağlayan içeriği sıralamak istiyor. Bu, uzun makaleler yazmak anlamına gelmez – arama motoru kullanıcılarının tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi bulmalarına yardımcı olan değerli bilgiler sağlayın. İçeriğinizin derinliği ve ayrıntısının yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Rakiplerinizin sayfalarından çok daha fazla ayrıntı sağlayarak, yakında web sitenizin hepsini geride bıraktığını göreceksiniz. Sağlamanız gereken ayrıntı düzeyini anlamak için Google aramalarını kendiniz yapabilir ve kullanıcıların aradığı bilgileri anlamak için ‘insanlar da soruyor’ kutularını işaretleyebilirsiniz.

Kullanıcıların görmek istediği ayrıntılı içerik eklemek için bu kutuları kullanabilirsiniz.

5. Mobil Uyumluluk

Mobil arama devralıyor. 2019 yılında bitti kullanıcıların %80’i bir mobil cihaz kullanarak internette arama yaptı.

Listemizdeki sıralama faktörlerinin çoğu, kullanıcı deneyimine odaklanır ve mobil uyumlu web tasarımı da farklı değildir. Bu, küçük ekranlarda okunması kolay büyük yazı tiplerine sahip bir web sitesi oluşturmayı ve kullanılan cihaza bağlı olarak sitenizin içeriğini otomatik olarak yeniden biçimlendirmeyi içerir. Uygulaması zor gelebilir, ancak tüm en iyi web sitesi oluşturucuları zaten mobil uyumlu şablonlarla birlikte gelir.

6. Yetki

Google, adı verilen bir şey kullanır Arama Kalitesi Değerlendiricisi her web sayfasının kalitesini ve yetkisini değerlendirmek. Bu arama kalitesi değerlendirici yönergelerinde Google, web sitelerinin EAT’ye (uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik) odaklanması gerektiğini belirtir.

Bu, Google’ın topikal yetki ve uzmanlık gösteren web sitelerini sıralayacağı anlamına gelir.

7. Sosyal Sinyaller

sosyal sinyaller

Bu, web sayfanızın çektiği paylaşımların, beğenilerin ve sosyal medya görünürlüğünün sayısını ifade eder. Sosyal sinyaller, Google’a içeriğinizin başkaları tarafından çevrimiçi olarak paylaşıldığı için değerli olduğunu göstermeleri bakımından geri bağlantılara benzer.

Bir sonraki pazarlama kampanyanız için, sosyal medya katılımı oluşturmayı hedeflemelisiniz.

8. İçerik Doğruluğu

Bu oldukça açıklayıcı. Yanlış bilgi veriyorsanız, içeriğinizin SERP’lerde sıralanacağını düşünüyor musunuz?

Hatalı içerik, kullanıcı için rahatsız edici olmanın ötesinde olabilir. Bir kullanıcının ‘günlük parasetamol dozu’ araması yaptığını varsayalım. Google, bu belirli sorgu için yanlış bilgileri sıralarsa, kullanıcının sağlığı ve esenliği risk altında olabilir.

Google, içeriğinizin doğruluğunu belirlemek için web sitenizin EAT’sini değerlendirecektir.

10. Sayfa Güvenliği

Google, 2014’te HTTPS’nin veya sayfa güvenliğinin bir sıralama faktörü haline gelmek. Biraz ‘hafif’ bir sıralama faktörü olarak kabul edilse de, web sitenizin güvenli olduğundan emin olmak, Google’ın web sitenizi güvenli olmayan bir rakip sayfaya göre sıralama kararında devrilme noktası olabilir.

Web sitenizi korumak için, aşağıdaki gibi bir sağlayıcıdan bir SSL (güvenli yuva katmanı) sertifikası satın almalısınız. Hadi Şifreleyelim. Bu sertifika, müşterinin kredi kartı bilgileri gibi kullanıcı ile web siteniz arasında geçen hassas bilgileri şifreleyecektir.

Siteniz güvenli değilse, Google Chrome URL’nizi bir ‘güvenli değil’ web sitenizin güvenilirliği için iyiye alamet olmayan etiket!

11. Sayfadaki Faktörler

Metin tabanlı içerik, Google botları tarafından okunması en kolay içerik türüdür.

Aşağıda, Google’daki sıralamaları artırabilecek bazı önemli sayfa içi faktörler listelenmiştir:

  • Başlık Etiketleri: H1’lerin eşleşen arama sorguları, o anahtar kelime için daha yüksek sıralamalarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Katmak başlık etiketleri H2 ve H3 gibi.
  • İçerik Uzunluğu: İçerik uzunluğunun SERP konumuyla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Google’dan Martin Splitt’in bir videosunda, alakalı anahtar kelimelere ulaşma olasılığı daha yüksek olduğundan, daha fazla içeriğin sıralamaları artırabileceğini öne sürüyor.
  • Anahtar Kelime Yoğunluğu: Google, alaka düzeyine karar vermek için bir anahtar kelimenin bahsedilme sayısını kullanır.

12. Meta Veri

Sayfadaki faktörlere çok benzer şekilde Google, belirli konularla alaka düzeyini çıkarmak için verileri okur.

Google bir süredir şunu söylüyor: meta açıklamaları bir sıralama faktörü olarak kullanmayın, ancak bu optimize edilmemeleri gerektiği anlamına gelmez.

13. Dahili Bağlantı

Harici geri bağlantılara çok benzer şekilde, sayfalara dahili bağlantılar Google’a bu sayfaların önemli olduğunu ve bu sayfaların sıralamasını potansiyel olarak artırdığını gösterir.

Popüler “bağlantılı” içerik sayfalarını önemli hizmet sayfalarına dahili olarak bağlamak SEO’lar arasında popüler bir tekniktir.

14. Yinelenen İçerik

Yinelenen içerik önemli bir sıralamalar üzerinde olumsuz etki, özellikle kanoniklerden bahsedilmediğinde. Google, sitenizin intihal olduğundan şüphelenirse, web sitenizdeki sıralamaların düşmesini bekleyebilirsiniz.

15. Mobil Kullanılabilirlik

Google’dan beri mobil ilk indeksleme, mobil için web siteleri oluşturmak ve optimize etmek giderek daha önemli hale geldi.

 

Google, duyarlı mobil sitesi olan siteleri büyük ölçüde ödüllendirirken, olmayan siteleri cezalandırıyor.

Çözüm

Unutulmamalıdır ki bu faktörlerin tamamı Google tarafından onaylanmamıştır. Birçoğu, uzun yıllar boyunca korelasyonel çalışmalarla çıkarılmıştır. Unutmayın, Google bir kara kutu gibidir.

Her iki kullanıcıyı da yatıştırmaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir