Herhangi e-ticaret işi, sağlam bir analiz programının yardımı olmadan neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmek imkansızdır. Sorun, çoğu kullanıma hazır analitik platformlarının web sitesi ölçümü, sayfa görüntüleme, sayfada geçirilen süre, hemen çıkma oranı ve çıkış oranı gibi yüzey ölçümlerini analiz etmek için oluşturulmuş olmasıdır.

Bunların hepsi işletmeniz için önemli ölçütlerdir. Ancak e-ticaret siteleri farklıdır. Amaç, nerede yapabileceğinizi anlamaksa satış huninizi geliştirinmüşteri yolculuğunuzu uçtan uca görmeniz ve web trafiğinizin e-ticaret satışlarına özgü öğelerini ayırmanız gerekir.

Google Analytics Gelişmiş E-ticaret tam olarak bunu yapar. Yalnızca sizinki gibi çevrimiçi mağazalar için özel olarak oluşturulmuş bir programdır ve daha fazla satış yapmak için neler yapabileceğinizi anlamak için güçlü bir araçtır. Temel E-Ticaret İzleme kurulumundan elde ettiğiniz gücü iki katına çıkararak ürün, ödeme, satış ve ziyaretçi davranışı verileriyle ilgili daha derinlemesine analizlere erişmenizi sağlar ve alışveriş deneyiminizi iyileştirmek için kullanabileceğiniz bilgilerle sizi güçlendirir.

İşletmeniz, yalnızca sorunsuz çalışmasını sağlamak için kullandığınız araçlar kadar sağlamdır. E-Ticaret İzleme, veriden hoşlanmayanlar için iyi bir başlangıçtır, ancak Gelişmiş E-ticaret olmadan mağazanızı bir sonraki düzeye taşıyamazsınız.

Bu yazıda ele aldığımız temel faydalar, web sitenize nasıl uygularsınız ve geliştirilmiş e-ticaret raporlarından değerli bilgiler.

Gelişmiş E-ticaret ile neleri takip edebilirsiniz?

E-ticaret İzleme ile yüzey bilgileri ve bazı öngörüler elde edebilmenize rağmen, Gelişmiş E-ticaret sizi bir analiz dünyasının kapılarını açarak sitenizin nerede iyi performans gösterdiğini ve daha da önemlisi nerede yanlış gittiğini belirlemenize yardımcı olur.

İşte Geliştirilmiş E-ticaretin analitik izlemenizde oyunu yükseltme yollarından birkaçı.

 1. Müşteri yolculuğunu uçtan uca ölçün.

En iyi veri analizi bir hikaye anlatır. Ancak hepimiz analist değiliz, bu nedenle bir müşterinin satın alma düşüncesinden mağazanızdan satın almaya kadar izlediği yolu anlamak son derece zordur. Gelişmiş E-ticaret, web sitenizin hangi öğelerinin müşterilerle iyi performans gösterdiğini ve hangi öğelerin iyileştirilebileceğini size göstererek, analizi sizin için hazırlar.

Bu tür ayrıntılara sahip olmak, yolculuğun unsurlarını izole etmenize de olanak tanır. Gelişmiş E-ticaret, nasıl ve neden olduğunu vurgulayarak ödeme sürecine derinlemesine incelemeler içerir. sepet terk en sık mağazanızda olur. Bu öngörüyü daha fazla kayıp satışı dönüştürmek için kullanabilirsiniz.

 1. Derin ürün ve satış analizlerini keşfedin.

Geliştirilmiş E-ticaret ile, müşterilerin mağazanızla nasıl etkileşime girdiğini ve her satıştan nasıl daha fazlasını elde edebileceğinizi anlamak için en çok satanlar ve sipariş boyutları gibi satış performansı metriklerini derinlemesine inceleyebilirsiniz. Ayrıca, ürün yerleştirmeyi optimize ederek nerede iyi bir iş çıkardığınızı da görebilirsiniz – ürünlerin sayfada en iyi performans gösterdiği yerleri veya daha fazla satış sağlamak için bunları nasıl sunacağınızı.

Satış sonrası verileri de analiz edebilirsiniz. Örneğin, geri ödemeler ve iadeler hakkında raporlama yapmak, hangi ürünlerin daha düşük kaliteli olabileceğini anlamanıza yardımcı olur. Buradaki sonuçlar ayrıca geri ödeme ve iade programınızı planlamanıza ve gelecekte daha doğru gelir projeksiyonları yapmanıza yardımcı olabilir.

 1. Pazarlama programlarınız hakkında bilgi alın.

Pazarlamanızın sağlığı, Geliştirilmiş E-ticaret ile ölçebileceklerinizin temelinde yer alır. Örneğin, derinlemesine tavsiye analizi ile olası satış yaratma ile ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Promosyonlar, daha stratejik bir yaklaşımın kârlılığınızı büyük ölçüde artırabileceği başka bir alandır. Kuponlarınızın ve promosyonlarınızın nasıl performans gösterdiğini derinlemesine incelemek için Geliştirilmiş E-ticaret’i kullanabilir ve size pazarlamanızın bu alanını optimize etmek için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlayabilirsiniz.

İçerik, pazarlama programınızın önemli bir özelliğidir ve çevrimiçi mağaza ölçümünün genellikle gözden kaçan bir parçasıdır. Gelişmiş E-ticaret, çevrimiçi mağaza sahiplerine, blogunuzdan sosyal medya kanallarınıza kadar web sitenizin içindeki ve dışındaki içeriği izleme olanağı verir. İçeriği nerede optimize edebileceğinizi anlamak, işletmeniz için büyük bir avantajdır.

Gelişmiş E-ticareti mağazanızda nasıl uygulayabilirsiniz?

Biraz alışveriş sepeti yazılım platformları, yerel olarak entegre edilmiş Gelişmiş E-ticarete sahiptir onların arka uçlarına. Bu, araçla kurulum sürecini büyük ölçüde basitleştirir. Platformunuz yerel işlevsellik içermiyorsa, acele etmeyin. Uygulama sadece biraz kodlama dirsek gresi gerektirecektir.

Burada, Gelişmiş E-ticaret’i manuel olarak nasıl başlatacağınıza ve çalıştıracağınıza ilişkin adım adım bir bakış verilmiştir.

gelişmiş-e-ticaret-ayarları

 1. Universal Analytics kullandığınızdan emin olun.

Henüz yapmadıysanız, Klasik Analytics’ten Evrensel Analitik. “Mülk” sütunundaki “Yönetici” sekmesinde, “Universal Analytics Yükseltmesi”ni tıklayın.

 1. Mağazanıza Gelişmiş Analitik izleme ekleyin.

Google Etiket Yöneticisi’ni henüz kullanmıyorsanız, şunları yapmanız gerekir: ec.js izleme kodunu ekleyin çevrimiçi mağazanızın her sayfasında. Bu işlem, Etiket Yöneticisi ile çok daha basittir. Universal Analytics’te etiket düzenleyicinize gidin ve ilgili etiketler için Gelişmiş E-ticaret’i açın.

Etiket Yöneticisi veya geliştirme deneyimi olmadan kodu eklemek zor olabilir. Her şeyin doğru yapıldığından emin olmak için proje için bir geliştirici kiralamaya değer.

 1. Gelişmiş Analytics’i açın.

Gelişmiş E-ticareti açmak için Analytics’i açın ve Yönetici > Görünüm > E-Ticaret Ayarları’na gidin.

Gelişmiş E-ticaret raporlarını yorumlama

Kullanışlı verilere sahip olmanız biraz zaman alacaktır. Bunu yaptıktan sonra, öngörüler için Gelişmiş E-ticaret raporlarınızı incelemeye başlayabilirsiniz.

Gelişmiş E-ticaret ile alacağınız raporları yorumlamak için bir veri analisti olmanıza gerek yok, ancak neye baktığınız hakkında biraz fikir sahibi olmanızın zararı olmaz. İşte en faydalı raporlardan birkaçı ve bunların nasıl yorumlanacağı.

genel bakış

Adından da anlaşılacağı gibi, bu rapor size işletmenizin sağlığına kuş bakışı bir bakış sunar ve dört ana alandan oluşur.

 • Gelir ve dönüşüm oranları sattığınız ürünlerin dolar miktarını ve mağazanızdan bir şeyler satın alan ziyaretçilerin yüzdesini gösterir.
 • bu işlemler bölüm, mağazanızda kaç alışveriş yapıldığını ve ortalama sipariş değerini ayrıntılarıyla verir.
 • bu pazarlama rapor, sitenizdeki ve dış mülklerdeki pazarlama kampanyalarının hızlı bir dökümünü verir.
 • çok satanlar Hangi ürünlerin, kategorilerin ve markaların kârlılığınıza en çok katkıda bulunduğunu gösterir.

Alışveriş Davranışı

Burada, site ziyaretçileri ile başlayan ve ürünlere bakan, sepetlerine ürün ekleyen, ödeme yapmaya başlayan ve gerçekten satın alma işlemini gerçekleştiren ziyaretçileri içeren satın alma hunisinin aşamaları boyunca tipik müşteri yolculuğunu takip edebilirsiniz. Dönüşüm hunisinin belirli aşamalarında çok sayıda insanı kaybediyorsanız, bu, müşteri yolculuğunun bu bölümünü geliştirmek için çalışabileceğiniz iyi bir göstergedir.

gelişmiş e-ticaret davranışı

Ödeme Davranışı

Alışveriş Davranışı raporuna benzer şekilde, bu rapor size ödeme sürecinin hangi adımında müşteri kaybettiğinizin adım adım dökümünü verir. Bu tür bir analiz, durdurmak için süreci nerede optimize edeceğinizi gösterir. sepet terk gerçekleşmeden önce.

gelişmiş-e-ticaret-ödeme-davranışı

Ürün performansı

Bu rapor, bir dizi boyuta dayalı olarak size ürün performansının üst düzey bir görünümünü sunar. Alışveriş davranışını ürün boyutuna göre bölerek, ürün açıklamaları, resimler ve daha fazlası hakkında içgörüler sağlayabilecek filtrelenmiş bir alışveriş davranışı görünümü oluşturma yeteneği belki de daha kullanışlıdır.

Ürün performans raporu 2 görünüm içerir:

Özet Görünüm: Özet görünümünde aşağıdaki metrikleri görebilirsiniz

 • Satış performansı
  • Ürün Geliri (bireysel ürün satışlarından elde edilen gelir)
  • Benzersiz Satın Alma İşlemleri
  • Miktar (satılan birim sayısı)
  • Ortalama Fiyat (ürün başına ortalama gelir)
  • Ortalama Miktar
  • Ürün İade Tutarı (kullanıcılara iade olarak iade edilen tutar)
 • Alışveriş Davranışı
  • Sepetten Ayrıntıya Oranı (ürün ayrıntısı görüntüleme sayısı başına eklenen ürün sayısı)
  • Ayrıntıya Kadar Satın Alma Oranı (ürün ayrıntısı görüntüleme sayısı başına satın alınan ürün sayısı)

Alışveriş Davranışı Görünümü: Bu görünüm aşağıdaki metrikleri içerir:

 • Satış performansı
  • Benzersiz Satın Alma İşlemleri
 • Alışveriş Davranışı
  • Sepetten Ayrıntıya Oranı (ürün ayrıntısı görüntüleme sayısı başına eklenen ürün sayısı)
  • Ayrıntıya Kadar Satın Alma Oranı (ürün ayrıntısı görüntüleme sayısı başına satın alınan ürün sayısı)

Satış performansı

Satış Performansı raporunuz, performansınızı optimize ettiğinizden emin olmak için iyi bir yerdir. ürün fiyatlandırma. Burada, nakliye masrafları, vergiler ve kârlılığınızı etkileyen diğer bilgiler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Rapor aşağıdaki metrikleri içerir:

 • Gelir (e-ticaret işlemlerinden elde edilen toplam gelir; uygulamanıza bağlı olarak bu, vergi ve gönderimi içerebilir)
 • Vergi (e-ticaret işlemleri için toplam vergi ücretleri)
 • Gönderim (e-ticaret işlemleri için toplam gönderim ücretleri)
 • Geri Ödeme Tutarı (Bir işlem için iade edilen para birimi tutarı)
 • Miktar (e-ticaret işlemlerinde satılan birim sayısı)

Ürün Listesi Performansı

Veri perspektifinden birlikte gruplandırılmış ilgili ürünleri görmek için ürün listeleri oluşturabilirsiniz. Örneğin, belirli bir pazarlama kampanyası yürüttüğünüz bir ürün grubuyla ilgili verileri görmek isteyebilirsiniz.

Bu raporda bulunan metrikler şunları içerir:

Pazarlama

Promosyonlar, kuponlar ve kodlarla ilgili metriklerin tümü pazarlama bölümünde listelenmiştir. Bu verileri, farklı kampanyaların nasıl performans gösterdiğini görmek ve hangilerini tutacağınıza ve hangilerini baltalayacağınıza karar vermek için kullanabilirsiniz.

Pazarlama bölümü birden çok rapor içerir:

 • Sipariş kuponu raporu
 • Ürün kuponu raporu
 • Satış ortağı kodu raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir