Google, herhangi bir şeyi ararken genellikle herkesin ilk durağıdır, o halde neden Google’ın gücünü markanız için pazar istihbaratı toplamak için kullanmayasınız? Google Alerts ile şirketinizden her bahsedildiğinde bildirim alın Web’de herhangi bir yerde. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve kurulumu sadece birkaç saniye sürer. Ayrıca, işletmeniz veya sektörünüzle alakalı anahtar kelimeler de dahil olmak üzere her şeyi izlemek için birden fazla uyarı ayarlayabilirsiniz. (Evet, rakiplerinizden bahsedenleri de izleyebilirsiniz!) Yine de bir uyarı: Çok mutlu olmayın, aksi takdirde yakında bir e-posta çığına gömüleceksiniz. Uyarılarınızı ayarlarken akıllıca seçin; daha fazlası her zaman daha iyi değildir.

Neden Google Uyarıları?

Sadece göbek deliğine bakmakla ilgili değil. Kitlenizi dinlemek, marka varlığınızı büyütme stratejinizin her zaman ilk adımı olmalıdır. Çoğu zaman, önemli olduğuna karar verdiğimiz pazarlama faaliyetlerine o kadar kapılırız ki müşteriyi dinlemeyi unuturuz. Parmaklarınızın ucundaki gerçek zamanlı bilgilerle, halkın duyarlılığından faydalanabilir ve hatta sorunları kontrolünüzün ötesinde bir şeye dönüşmeden önce bireysel düzeyde ele alabilirsiniz. Mutsuz bir müşteriyi mutlu bir müşteriye dönüştürmek, ilgili herkesin yararınadır.

Makro düzeyde, oyunun bir adım önüne geçebilir ve iş stratejinizi her zamankinden daha büyük bir çeviklikle pazar değişikliklerine yönlendirebilirsiniz. Markanızla ilgili sözleri takip etmek, işbirlikleri, bağlantı kurma, marka oluşturma etkinlikleri ve daha fazlası için fırsatları keşfetmenize yardımcı olabilir.

 

Google Alerts ile Neleri İzleyebilirsiniz?

Aslında kelimenin tam anlamıyla her şeyi izleyebilirsiniz, ancak bir günde yalnızca çok fazla saat vardır. Sonsuz bir ilgi düzeyi ve dikkat süresi varsayıldığında bile amaç, işinizi büyütmek için yararlı olan bilgileri izlemektir. Bunu akılda tutarak, uyarılarınız üç ana kategoriden birine girmelidir:

 • Senin markan: Müşterilerinizin ve müşterilerinizin sizin hakkınızda neler söylediğini öğrenin. Olumsuz geri bildirimler canınızı yaksa da, kafanızı kuma gömmekten hiçbir şey kazanamazsınız. İtibarınızı izleme gereklidir. Sizi internette arayan herkes potansiyel olarak bunları görebilir, bu nedenle proaktif olmak ve mümkün olan her yerde işleri daha olumlu bir yöne çevirmek sizin yararınızadır.
 • Rakipleriniz: Karşılaştığınız şirketler için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek açıkçası oldukça öğreticidir ve yeni fikirlere ve süreçlere ilham verebilir. Kararınızı da etkileyebilir olumsuzluk örneğin bir rakibin başarısız olan yeni bir özelliği yayınlaması veya olumsuz basını çeken tartışmalı bir kampanya başlatması gibi belirli şeyleri yapmak için.
 • Sizin endüstriniz: Google Alerts, olaylar geliştikçe genel eğilimler, tutum değişiklikleri veya yeni piyasa oyuncuları hakkında güncel bilgiler edinmenize yardımcı olabilir. eğer sen bir B2B, müşterilerinizin sektörleriyle ilgili haberler de faydalı olabilir. Bilgi güçtür, bu yüzden döngüde kalın.

Yeni Bir Google Uyarısı Ayarlama

Yeni bir uyarı ayarlama

 

Google Uyarılarını Nasıl Ayarlayabilirim?

Google Alerts’ı kurmak için bir Google hesabınızın olması gerekmese de, işleri kolaylaştırmak, hesabınızın ana sayfasından Google Alerts’e erişebildiğiniz ve mevcut uyarıları düzenleyebileceğiniz için. Ancak temel kurulum hemen hemen aynıdır:

 1. git google.com/alerts
 2. İzlemek için bir arama terimi girin. Siz yazarken bir sonuç önizlemesi görüntülenecektir.
 3. Arama kutusunun altında, “Seçenekleri göster”i seçin, ardından ne sıklıkta uyarı almak istediğinizi seçin: olduğu gibi günde bir kez veya haftada bir.
 4. İzlemek istediğiniz kaynak türlerini seçin: haberler, bloglar, web, video, kitaplar, tartışmalar ve/veya finans. Emin değilseniz, varsayılan “otomatik”i seçin.
 5. Dilinizi ve bölgenizi seçin.
 6. Sonuçları “tüm sonuçlara” veya “yalnızca en iyi sonuçlara” göre filtreleyin.
 7. Teslimat e-posta adresinizi belirtin.
 8. “Uyarı oluştur”u seçin.

Google Alerts için Seçenekleri Belirleme

Mevcut (veya yeni) uyarılar için seçenekleri belirleme

2. adımda birden çok arama terimi giriyorsanız, bunları virgülle ayırın. Bunu daha sonra düzenleyebileceğiniz için çok fazla veya çok az terim olması konusunda çok fazla endişelenmeyin. Şirketinizin adını veya blogunuzun adını izleyerek başlayın. Markanız veya sektör nişinizle ilgili anahtar kelimeleri de eklemek isteyebilirsiniz.

Uyarı sıklığınızı seçerken iki şeyi göz önünde bulundurun: aradığınız bilginin ne kadar zamanında olduğu ve sonuçları gözden geçirmek için ne kadar zaman ayırmanız gerektiği. Örneğin, belirli bir haberi veya zamana duyarlı bir projeyi takip ediyorsanız, “olduğu gibi” seçeneğini işaretlemelisiniz. Ama sadece ilgini çeken bir şeyi takip ediyorsan, muhtemelen haftada bir kez gayet iyi.

 

Profesyonel İpuçları

 • Müşteri incelemelerini özel olarak izlemek istiyorsanız, şunu girin: [your brand name] + başlık:inceleme arama terimi pencerenizde.
 • Yalnızca anahtar kelimelerinizin belirli bir sırayla dizildiği sonuçlar elde etmek için arama sorgunuzun etrafına tırnak işaretleri eklemeyi düşünün.
 • Markanızla ilgili olmayan referansları hariç tutmak istiyorsanız, örneğin personelinizdeki bir yöneticinin adı Chris Brown ise, hariç tutmak istediğiniz kelime veya ifadenin önüne bir eksi işareti koyun (örneğin, Chris Brown – şarkıcı). Başka bir örnek, farklı bir sektördeki bir şirketin aynı ürün adına sahip olması olabilir.
 • Ayrıca, arama terimlerinizin yaygın yazım hatalarını veya alternatif yazımlarını dahil etmek isteyebilirsiniz.

 

Sonuçlarla Ne Yapmalıyım?

Tabii ki, bu uyarıları durumunuz hakkında bilgi edinmek için ayarladınız. markanın itibarı Kamusal alanda, böylece bulgularınızı eyleme geçirebilirsiniz. Ancak, tam olarak ne yapmalısınız?

Markanızla ilgili bağlantısız bahsetmeleri izleyin.

Bazen insanlar sizinle bağlantı kurmadan markanızdan bahseder. Bu neden önemli?

 1. geri bağlantılar Google sıralamanızı yükseltin. Mümkün olduğunca çok sayıda yüksek kaliteli bağlantıya sahip olmak, SEO’nuzu büyük ölçüde geliştirecektir.
 2. Bağlantılar insanların sizi bulmasına yardımcı olur. Bağlantısız bir sözdeyseniz, web sitenize doğrudan bir yol yoktur. Oraya ulaşmak için, okuyucunun sizi Google’a alması gerekir, ki bunu yapmaya zahmet etmeyebilirler. Her şey sizinle onlar arasındaki engelleri kaldırmakla ilgili.

Ancak, sizinle bağlantı kurmamanın kasıtlı olduğunu varsaydığınız bir yerden başlamayın. Her türden editoryal söz, bağlantılı olsun ya da olmasın iyi haberdir. Yazar kim olduğunuzu zaten biliyor ve markanızla alakalı içerik oluşturmuş durumda. Bu değerli bağlantı suyunu elde etmek, muhtemelen yalnızca sizden güzel bir şekilde ifade edilmiş bir istek gerektirecektir. Bağlantılı sözler bile, söz konusu işletme ile bir ilişki kurma fırsatı sunabilir. Duruma bağlı olarak, söz ettikleri için onlara teşekkür edebilir, gönderilerine yorum yapabilir veya gelecekteki işbirliğini önermek için onlara e-posta gönderebilirsiniz.

İçeriğinizin nasıl sıralandığını izleyin.

Yeni yayınlanan içeriğinizin Google tarafından ne zaman dizine eklendiğini izlemek için, bir blog makalesinin başlığı veya sayfa URL’si ile uyarılar ayarlayın. Bu şekilde, diğer sitelerin içeriğinizi yeniden yayınlayıp yayınlamadığını görebilir ve yukarıda belirtilen nedenlerle orijinal makalenize bağlantı verip vermediklerini kontrol edebilirsiniz. Çevrimiçi içerik oluşturma organik arama yoluyla bulunmanın en etkili yoludur, bu nedenle bu geri bağlantıyı aldığınızdan emin olun.

Alanınızla ilgili soruları yanıtlayın.

Kendinizi sektörünüzde bir konu uzmanı olarak konumlandırın ve alanınızla ilgili forum konularına girerek potansiyel müşterilerle güven oluşturun. Bunun gibi bir uyarı ayarlayarak yanıtlanacak soruları bulabilirsiniz:

[topic] + sitesi:[forumname.com]+intitle:(kim|ne|ne zaman|nerede|nasıl)

Quora, her türden konuyla ilgili sorular için popüler bir forumdur, ancak aklınızda başka sorular varsa, her site adının arasına VEYA kelimesini ekleyerek bunları tek bir uyarı haline getirebilirsiniz.

[topic] + sitesi:[forumname.com] VEYA site:[forumname.com] VEYA site:[forumname.com] VEYA intitle:(kim|ne|ne zaman|nerede|nasıl)

Ne zaman mümkün olursa, ilgili içeriğe bağlantı cevabınızda sitenizde. Bu, özellikle konu uzun vadede Google’da iyi bir sıralamada yer alıyorsa, sitenize hedeflenmiş trafik gönderecektir.

Konuk gönderme fırsatlarını bulun.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, içerik oluşturma, organik trafik oluşturmak için hayati öneme sahiptir. Ancak sürekli olarak diğer görevlerin üzerine blog yazmak gerçekten yorucu olabilir ve kesinlikle dışarıdan temin edebileceğiniz bir şey. İki adımda hiç bitmeyen bir konuk katkıda bulunan akışından yararlanmak için Google Alerts’ı kullanabilirsiniz.

İlk önce, şöyle bir uyarı ayarlayın:

[topic] + “misafir gönderisi”

Ardından, bir sonuç aldığınızda, o yazarın adı için bir uyarı ayarlayabilirsiniz:

“Misafir gönderisi” + “[writer’s name]” -alan:[writer’s site]

Not: Yazarın çalıştığı siteyi hariç tuttuğunuzda, yalnızca diğer siteler için yazdığı konuk gönderilerini alırsınız. Umarız, sonunda birkaç site için birden fazla konuk yazısı yazan üretken katkıda bulunanlara rastlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir