Amazon’da Başarı İçin FBA Ne Kadar Önemli? FBA, satıcılara ilk kez tanıtıldığı 2006’da olduğundan çok daha fazla gelişti.

Bugün, ilk 10.000 satıcının yaklaşık %66’sı FBA kullanıyor. Büyük ve küçük satıcılar tarafından kullanılmaktadır ve Amazon’un devasa lojistik ağı tarafından desteklenmektedir.

Artık her Amazon satıcısı aynı soruyla karşı karşıya: FBA’ya mı yoksa FBA’ya mı? Bu blog, kendiniz için bu kararı verirken bilmeniz gerekenleri kapsayacaktır.

Amazon FBA’nın Artıları

FBA programına katılmanın, birçoğuna muhtemelen aşina olduğunuz açık avantajları vardır.

Başbakan Rozeti

Bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla, ürünlerinizin Prime için uygun olmasının tek yolu FBA’dır. Amazon, FBM satıcılarının katı standartları karşılayarak Prime rozeti kazanmalarına olanak tanıyan Satıcı Tarafından Gönderilen Prime (SFP) adlı bir beta programı sunarken, artık yeni başvuru kabul etmiyorlar. Bunun nedeni muhtemelen SFP satıcılarının gereksinimleri karşıladığından emin olmak için kontrol ve kaynak eksikliğidir.

SFP daha az erişilebilir hale gelse de, Prime Badge her zamankinden daha önemli. Bildirildiğine göre satın alma kutusunu kazanmanın en kolay yolu. Amazon, sipariş karşılamanın tüm yönlerinde kendisine A+ verdiğinden, fiyatları rakiplerinden daha yüksek olsa bile, Amazon Lojistik satıcılarının satın alma kutusunu kazanmaları çok daha kolaydır.

Thomson, “Bir Prime müşterisi Amazon’da oturum açtığında… Amazon’un varsayılan olarak onlara Prime’a uygun teklifleri, Prime’a uygun olmayan teklifleri göstermeden çok önce göstereceğini anlamak önemlidir,” diye ekliyor. “Günün sonunda, [there are] 100 artı milyon [Prime members in the US] Bu, içeri girip ürünleri arar. Prime’a uygun olmadığı için ürünlerinizi görmezlerse, üzerinde düşünülmesi gereken grubun bir parçası değilsinizdir. Temelde alakasızsın.”

Amazon Prime İlk Sayfa

Hızlı, İndirimli Kargo

İki günlük gönderim, pazardaki çoğu ürün kategorisinde standarttır. Bu nedenle, bunu kendi başınıza destekleyemiyorsanız, Amazon Lojistik, ürünlerinizin Prime üyelerine hiçbir ek ücret ödemeden hızlı bir şekilde sevk edilmesini sağlamanın bir yoludur.

Öğelerinizin ağırlığına, boyutuna ve kategorisine bağlı olarak, bunun birim ekonomisi FBM’den daha iyi veya daha kötü görünebilir. bunu kullanabilirsin Amazon Gelir Hesaplayıcı ile Yerine Getirme maliyetleri karşılaştırmak, depolama ve yerine getirme maliyetlerine ek olarak nakliye ücretlerini hesaba katmak.

Kolaylık

Kendi deponuzu ilk kez yönetmek, dik bir öğrenme eğrisi ile birlikte gelir. Çalışanları işe almanın yanı sıra, toplama-paketleme-gönderme sürecinde kalite kontrolünü sürdürmek zorundasınız; ürünlerin güvenli ve iyi organize edilmesini sağlamak; ve tüm mallarınızı tutmak için yeterli depo alanı ayırın (diğer birçok hususun yanı sıra).

Amazon ise Kuzey Amerika’daki 75’ten fazla sipariş karşılama merkeziyle neredeyse sınırsız depolama alanı sunuyor. Lojistiği tamamen elinizden alırlar ve sipariş karşılamanın günlük zorluklarının dışındaki şeylere odaklanmanıza izin verirler.

Müşteri Hizmetleri Yönetimi, Artı Geri Bildirim Koruması

FBA sizi öfkeli alıcılardan, müşteri sorularından ve iade güçlüklerinden korur. Amazon, kendi sorumluluğundaki tüm geç, kusurlu veya iptal edilmiş siparişlerin sorumluluğunu üstlenerek, sizi zayıf satıcı performansı veya olumsuz satıcı geri bildirimleriyle bağlantılı cezalardan korur.

Herhangi bir FBA ürünü için, kusurlu olarak işaretlenen veya açıklandığı gibi olmayan öğeler (ve kontrolünüzde olanlarla ilgili diğer sorunlar) dışında, ters ibrazlardan veya A’dan Z’ye taleplerden sorumlu tutulamazsınız. Amazon ayrıca, FBA teslimat şanslarının bir sonucuysa, kayıttan olumsuz satıcı geri bildirimi alacaktır.

FBA’nın Eksileri

FBA birçok avantajla birlikte gelirken, bilmeniz gereken sınırlamalar vardır. Bazı satıcılar, aşağıda listelenen dezavantajlardan bir veya birkaçını deneyimledikleri için 10 fitlik bir direkle FBA’ya dokunmayı reddediyorlar.

Gizli maliyet

Beklenen nakliye ve depolama ücretlerinin yanı sıra, artabilecek ek maliyetler vardır. Birkaç isim:

  • İşlem ücretlerini iade eder
  • Uzun süreli depolama ücretleri
  • Kaldırma siparişi ücretleri (envanterinizi FBA’dan çıkarmak istiyorsanız)
  • Amazon Lojistik hazırlık hizmet ücretleri (aşağıdaki “Ürün Hazırlama” bölümüne bakın)

sözleriyle bir Amazon forumunda bir satıcı, “Her şeyin bir ücreti var, bunun için bir ücret, bunun için bir ücret, ücretleri DÜŞÜNMEK için bir ücret.” FBA’ya ne kadar envanter yatırdığınız veya ürünlerinizin nasıl performans göstereceği konusunda dikkatli değilseniz, ortaya çıkan ücretler çok büyük olabilir.

Artan Getiriler

Satıcılar, FBA’ya geçtikten sonra normalden iki veya üç kat daha fazla iade bildirdi. Aynı satıcıların genellikle satışlarda bir artış gördüğü düşünülürse, bu mutlaka kötü bir şey değildir. Ancak, siparişlerle ilgili sorunlar ortaya çıktığında Amazon’un müşterinin yanında yer alacağı bir sır değil.

Ardından, iade edilen satılamayan ürünler için kaldırma ücreti ödersiniz.

Artan Amazon Getirileri

Ürün Hazırlama

Ürünlerinizi bir Amazon Lojistik lojistik merkezine göndermeden önce, ürünlerinizi düzgün bir şekilde paketlemeniz, etiketlemeniz ve sıralamanız gerekir. Bunlar gereksinimler ürün türüne göre değişir ve can sıkıcı olabilir; Amazon’un hazırlık hizmetine yalnızca FBA için paketler hazırlamak için var olan üçüncü taraf alternatifleri bile vardır.

Gönderileriniz gereksinimleri karşılamıyorsa, planlanmamış hazırlık hizmeti için sizden ücret alınır. En kötü senaryoda, gönderileriniz reddedilecek veya imha edilecektir.

Amazon’un hazırlığı biraz daha kolaylaştırmak için etiketsiz, karma bir seçenek sunduğunu unutmayın. Bundan kaçınmak isteyeceğinizi söylediğimizde bize güvenin. Bu seçenek altında, envanteriniz başka bir satıcının envanterinden ayırt edilemez olacak ve orijinal envanterinizin parçası olmayan hasarlı veya sahte ürünlerin sonuçlarına katlanma riskiniz var.

Sınırlı Kontrol ve Görünürlük

Ürünleriniz Amazon’a gönderildiğinde, esasen Amazon’un kontrolü altındadır. Herhangi bir tutarsızlığın yakalanmasını sağlamak için FBA’ya ne gönderdiğinizi ve gerçekte ne alındığını dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekecektir.

Örneğin, Mart 2020’de Amazon, binlerce satıcıyı ciddi şekilde etkileyen ve bir Aktif olmayan satıcı sayısında %7 artış (Mart ayı sonuna kadar %35’e kadar inaktif). Ürünlerinizin hareketi ve satılabilirliği söz konusu olduğunda, birçok yönden Amazon’un insafına kalmış durumdasınız.

Çok Kanallı Satıcılar için Sınırlamalar

Amazon, ürünlerini Amazon dışındaki diğer pazaryerlerinde satan satıcılar için ilk bakışta çekici görünen FBA aracılığıyla çok kanallı sipariş karşılama (MCF) sunar.

Ancak dezavantajı, FBA’nın yaygın olarak Walmart Marketplace gibi siteler tarafından yasaklanmıştır ve eBay. MCF yerine getirme ücretlerinin daha yüksek olduğundan bahsetmiyorum bile;

Genellikle çok kanallı bir satıcıysanız, ayrı bir yerine getirme çözümü, Amazon dışı tüm siparişleri işlemek için bir 3PL gibi.

Karar: FBA Önemli, Ama Her Şeyin Sonu Değil

FBA söz konusu olduğunda kesin ve kesin bir kural yoktur.

Belki de hatırlanması gereken en önemli şey, FBA’nın bir hizmet olduğudur. Bu olumsuzluk başlı başına bir iş modeli.

Diğer pazarlara açılmak istiyorsanız (bu nedenlerle hangisini yapmalısın), o zaman başka alternatiflere sahip olmak özellikle önemlidir. Şu anda yalnızca Amazon’da satış yapıyor olsanız bile, gelen gönderilerinizde ani bir politika değişikliği veya gecikme olduğunda Amazon’un tüm envanterinize sahip olmasını veya satışları yavaşlatmasını önlemek için her zaman sipariş karşılama için karma bir yaklaşım benimseyebilirsiniz.

James Thomson tarafından belirtildiği gibi, son COVID-19 salgını, FBA’ya aşırı güvenmenin tehlikeli olabileceğine dair bir uyarı görevi gördü: “Bütün bu durum, pek çok satıcının [fulfill all their products through FBA]…FBA, ‘Ürününüzü hızlı bir şekilde gönderemiyorum’ demeye başlayınca, satıcılar defalarca darbe aldı. Şikayet etmek için çok sebepleri var. Ama satıcılara şunu hatırlatmak isterim ki…sen her şeyi tek bir kanalda satmayı seçti ve sen yerine getirme işlemini yalnızca bir şirkete yaptırmayı tercih etti. Dolayısıyla, bu farklı sistemlerden herhangi birinde farklılık varsa, bu büyük bir sorun yaratır.”

FBA’nın işinizin çöküşü olmasına izin vermeyin. Sorumlu bir şekilde kullanın ve bu popüler hizmetten yararlanma ile e-ticaret işiniz zamanla büyüdükçe kendi temelinizi bulma arasında doğru dengeyi kurun.

 

2 thoughts on “Amazon’da Başarı İçin FBA Ne Kadar Önemli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir