Web sitenizi seviyorsanız sizi suçlamıyoruz. Konsept tasarımlardan lansmana kadar her adımda onunla birlikte oldunuz. Hem yatırımcılara hem de arkadaşlara gösteriş yapmak için vizyonunuzda kalıplanmıştır. Yine de kabul etmeniz gereken acı bir gerçek var ve o da web sitenizin aslında o kadar iyi olmayabileceğidir.

Durumun böyle olmasının en büyük hediyelerinden biri, önemli bir izleyici kitlesinin olmamasıdır. Sürekli gelişen bir kitle olmadan, işletmeniz ancak bu kadar büyüyebilir. Her çevrimiçi işletmenin, özellikle faaliyetin ilk yıllarında, güçlü ve tutkulu bir kitle oluşturmaya büyük önem vermesi gerekir.

Web sitesi tasarımının, hedef kitlenizi büyütme yeteneğinizi tam olarak nasıl etkileyebileceğine ve bunu düzeltmek için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

 

1. Gezinemezler

Kullanıcı deneyiminin önemi ve bir web sitesinde gezinme kolaylığı göz ardı edilemez.

Web sitenizin, ilk kez kullananlar için kolay ve erişilebilir gezinme sağlayacak şekilde yapılandırılması çok önemlidir. Bir web sitesi oluştururken veya iyileştirirken, navigasyonun öncelikli olduğu bir zihniyete sahip olmanız gerekir.

Yalnızca belirli sayfalarda gezinmeyi değil, genel ziyaretçi yolculuğunu da göz önünde bulundurun. Bu özellikle e-ticarette anahtar, müşteri yolculuğunun hayati öneme sahip olduğu yerde, çevrimiçi alışverişe yeni başlayanlar için bile doğası gereği açıktır ve birisinin ne yapması gerektiğini ve indikten sonraki saniyeler içinde nasıl yapacağını çözebileceği noktaya kadar basitleştirilmiştir.

Özellikle, bina veya yeniden geliştirme sayfalarınız sırasında açılış sayfalarına öncelik verilmesi gerekir. Reklamlarınız boyunca hangi sayfaları kullandığınızı görün ve en sık ziyaret ettiğiniz sayfaları keşfetmek için analizlerden yararlanın.

Hedef kitlenizi oluşturmak ve yeni bir ziyaretçiyi ilgili bir kitle üyesine dönüştürmek için, bu sayfaların web sitenizde onlara etkili bir şekilde rehberlik edecek şekilde optimize edildiğinden emin olmanız gerekir. Bu, okunabilirliği artırmak için bariz düğmeler, basit bir yapı ve net başlıklar anlamına gelir.

Tüm sayfalarınızın bu kurallara uyması gerekirken, ilk adımınız en fazla trafiği gören sayfaları optimize etmek ve böylece işletmeniz ve web siteniz için bir ilk izlenim yaratmak olmalıdır.

2. Web Siteniz Çok Yavaş

Yavaş Web Sitesi

İyi bir web yöneticisi veya işletme sahibi, yavaş bir web sitesinin getirebileceği sorunları bilir. Web siteniz alırsa yüklemek için 3 saniyeden uzun, insanları web sitenizde tutma yeteneğinizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Ortalama bir internet kullanıcısı, on yıl öncesine göre çok daha bilgili ve daha sonra konu göz atmaya geldiğinde daha sabırsız. Basit işlemleri yüklemek ve tamamlamak için çok uzun süren bir web sitesini kabul etmeyecekler, fiyatlarınız veya hizmetleriniz daha iyi olsa bile kolaylık sağlamak için bir rakiple gitmeyi tercih etmeyecekler. Yavaş bir web sitesi işletmeniz aleyhine bir iz bırakır ve en büyük beceriksizliğin haberlerinden biridir.

Bunun üzerine yavaş bir web sitesi, pratik anlamda bir web sitesi kurmanızı zorlaştırır. Yavaş web siteleri SEO açısından önemli ölçüde zarar görür. Web sitenizin yüklenmesi yavaşsa, Google botlarının tam olarak taranmasını ve dolayısıyla web sitenizin gerçekte ne hakkında olduğunu ve neye odaklandığını anlamasını zorlaştırır. Bu, Google’ın sizi etkili bir şekilde sıralamasını zorlaştırır, bazı durumlarda sizi tamamen diskalifiye eder ve ardından SEO optimizasyonunuzun yaptığı tüm iyi işleri geri alır.

Sunucu yanıt sürelerini iyileştirmekten büyük resim dosyalarını optimize etmeye kadar web sitenizin hızını artırmanın birkaç yolu vardır.

 

3. Güvenilmez Görünmenizi Sağlar

Daha önce de değinildiği gibi, ortalama bir internet kullanıcısı hiç olmadığı kadar bilgilidir. Bu yeni bilgi birikimi, hangi web sitelerine güvenilip güvenilmemesi gerektiğini belirleme becerisini de beraberinde getiriyor.

İşletmeniz sektördeki diğerleri kadar meşru olabilir, ancak ortalama bir tarayıcıya belirli güven ipuçları vermiyorsanız, bir hedef kitle oluşturma yeteneğinizi engelleyecektir.

Ortalama bir müşterinin gözünde meşru bir işletme, web sitesine maksimum özeni gösterir. Web siteniz 2020’de 90’ların dışında bir şeye benziyorsa, bu web sitesinin birkaç şüpheli olmayan müşteriyi dolandırmak için hızlı bir şekilde atılıp atılmadığı konusunda dikkatli olacaklardır.

Bazı web siteleri varken hilelerinin bir parçası olarak bilerek kötü, profesyonel web sitelerinin çoğu, şu anda moda olan şık, aerodinamik ve verimli tasarımla eşleşmeye çalışacaktır. Çok iyi yapmadığınız sürece, farklı olmak size yardımcı olmaz. Sadece sizi geriye götürür ve müşterilerin nedenlerinizi sorgulamasına neden olur.

Aynı şekilde, web sitesi tasarımınızın gerçekten güvenilir olarak kabul edilmesi için müşteri hizmetleri sayfalarına vurgu yapması gerekir. Bu, ana sayfa banner’larınızın Hakkımızda veya İade sayfalarına bağlantı vermesi anlamına gelmez, ancak bu iletişim ve bilgi sayfalarının site haritasında anlaşılır hale getirilmesi anlamına gelir.

Bazen bu sayfaları kimsenin ziyaret etmediğini hissedebilirsiniz, ancak birçok kullanıcı sipariş vermeden veya bir hesap açmadan önce bunlara dikkat edecektir. Mümkünse, web site tasarımınıza doğrulanmış incelemeler ve tanıklıklar gibi sosyal kanıt örnekleri eklemeye çalışın. Bunun bir sahip olduğu kanıtlanmıştır insanların algıları üzerinde dramatik etki bir iş ve web sitesi.

4. Karmaşık Basit Eylemleri Aşırı Yaptınız

Sadeliğin her zaman galip geldiği ve en büyük kitleyi çektiği, tarihteki en iyi marka ve ürünlerin bazılarında ortak bir noktadır. Çevrimiçi işletmenizin büyük bir kitleyi kazanamamasının en büyük nedenlerinden biri, web sitenizdeki en basit şeyleri bile onlar için zorlaştırmanızdır.

Bir e-ticaret mağazası işletiyorsanız, önceliğiniz insanların ürün satın almasını sağlamaktır. İlk kez gelen bir ziyaretçiyi satın almaya istekli birine dönüştürmenin ilk aşaması, ürünleri bulabileceklerinden emin olmaktır.

Arama her zaman göründüğü kadar sezgisel değildir. Ürün filtreleri bazen e-Ticaret mağazaları tarafından gözden kaçırılır, ancak daha sonra aşırı karmaşık bir arama işlevine yol açarak müşteriye sunulan ürünlerin sayısını azaltmayı ve gerçekte aradıklarını bulmayı zorlaştırır. Bu, hemen hemen her kullanıcı yolculuğunun bir parçası olan ve yanılması kolay olan basit bir şeye bir örnektir.

Web siteniz, BT müşteri hizmetleri gibi hizmetiniz için bir merkez olarak kullanılıyorsa, telefon numaranızın ve diğer iletişim bilgilerinizin ön sayfada açık ve görünür olması zorunludur. İnsanların %90’ının web sitenize gelmesinin nedeni budur, bu nedenle hedeflerine ulaşmayı tek tıklamayla gerçekleştirin.

Benzer şekilde, web sitenizin ana odak noktası, örneğin bir forum aracılığıyla bir topluluk oluşturmaksa, giriş sayfasında nasıl oturum açılacağına ilişkin ayrıntılar ve yönergeler açık olmalıdır. Görmelerini istediğiniz diğer içerik ve özelliklerle dikkatlerini dağıtmak için onu köşede saklamak iyi değil. Kullanıcılar genellikle belirli bir hedefi göz önünde bulundurarak bir web sitesini ziyaret eder ve bu hedefi kolaylaştırmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir.

5. Topluluk İnşa Etmeye Girişim Yok

Topluluk Binası

Topluluk oluşturmanın çoğu sosyal medya kanallarında gerçekleşirken, bunun ilk adımı genellikle web siteniz aracılığıyla olur. Mevcut hayranlarla etkileşime girebilecekleri alanlara ilk kez gelen ziyaretçileri göndermiyorsanız, bir kitleyi bir araya gelip büyümediği için gerçekten suçlayamazsınız.

Bu, birkaç yolla elde edilir. İlk olarak, insanları e-posta bülteninize kaydolmaya çekmek için özel teklifleri ve indirim kodlarını kullanabilirsiniz. Bu, pazarlama materyallerinizi, içeriğinizi ve ürünlerinizi düzenli olarak doğrudan gelen kutularına koyarak hızlı bir şekilde bir hedef kitle oluşturmak için harika bir yöntemdir.

İkinci olarak, sosyal kanallarınıza veya kullanıyor olabileceğiniz forumlar gibi diğer kitle tabanlı platformlara açık bağlantılar eklemeniz gerekir. Bu, insanların sizi bireysel olarak aramalarına güvenmek yerine, bu platformlarda sizi takip etmelerini ve sizinle etkileşim kurmalarını sağlamanın çok daha hızlı bir yoludur.

6. İçeriğinizde Değer Bulamıyorlar

İçerik, başarılı bir web sitesinin temel bileşenlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. İçeriğiniz eşit değilse veya daha da önemlisi, bulunması zorsa, önemli bir kitle oluşturma şansınıza zarar veriyorsunuz.

Harika site içi içerik, bir dizi farklı metriği etkiler. Google’da sıralama dönüşüm oranlarınıza. Bunun, ilk etapta bir kitlenin web sitenizi gerçekten bulma yeteneği üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Sıralanabilecek etkili içerik yazmıyorsanız, daha niş aramalarda görünmeyeceksiniz ve organik bir temel oluşturmak için mücadele etmeyeceksiniz. Harika içerik, nasıl yapılır kılavuzları ve öne çıkan ürünler sunarak daha geniş bir hedef kitle bulmanıza yardımcı olur.

Ardından, içeriğinizin eyleme geçirilebilir olup olmadığına bakmanız gerekir. İçeriğiniz orada okumak için güzel bir şey olarak duruyorsa, ancak hedef kitlenizi herhangi bir ürün sayfasına yönlendirmiyorsa, onları alışveriş sürecinde yönlendirmiyorsa veya diğer pek çok şeyin yanı sıra bir bültene kaydolmalarına yol açmıyorsa, o zaman olamaz. seyirci oluşturmada başarılı sayılabilir. Şanslıysanız adınızı ve web sitenizi hatırlarlar, ancak aslında başladığınız yere geri döndünüz.

7. Mobilde Kullanamazlar

Mobili ciddiye almıyorsanız, web sitenizin neden bir kitle toplamakta zorlandığını bulmuş olabiliriz.

Google şimdi web sitelerini sıralarken mobil performansa öncelik verir, yani mobil ve tablet platformları için optimize edilmediyseniz, organik bir kitle oluşturma beceriniz ciddi şekilde engellenir. Web sitenizin, net tıklanabilir simgeler, büyük okunabilir metin ve eşit derecede hızlı yükleme süreleri ile masaüstünde olduğu gibi mobilde de kusursuz çalışması gerekir. Kullanıcıların çoğu, özellikle ilk kez gelen ziyaretçiler olmak üzere günlük taramalarını mobil cihazlarda yapacağından, artık mobili bir niş olarak ele almak yeterli değil.

En sesli kitle her zaman mobildedir. Mobilin kolaylığını düşünün. Birisi mobildeki görünümünüzden rahatsızsa, ekran görüntüsü alması, hızlı yüklenen bir sosyal kanala atlaması ve tercih ettiği platformda kötü performansınız hakkında dünyaya mesaj göndermesi daha kolaydır. Mobil performans söz konusu olduğunda aklınıza gelen ilk ve son şey olmalıdır. web tasarımı.

Çözüm

Web sitesi tasarımı bir aşk işidir. Web sitenizle ilgili her zaman sorunlar olacaktır, ancak bu sorunların üstesinden gelmenin ne kadar zor olduğu, bir kitle büyütme beceriniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu ipuçlarını takip edin ve hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinebilecek ve daha tutkulu ve kendi büyümelerine yardımcı olmaya istekli bir kitle geliştirebileceksiniz.

One thought on “Kötü Web Tasarımı, Kitlenizi Büyütme Yeteneğinizi Nasıl Etkiler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir